Arktický mráz přišel do Česka - v Praze chybí azyl pro bezdomovce

Praha - Celou zemi zasáhl v noci mráz. Na některých místech klesaly teploty až pod minus 30 stupňů Celsia a mnohde tak padaly teplotní rekordy a praskaly koleje. Zatím největší mráz zaznamenali v Šindelové na Sokolovsku, a to minus 30,9 stupně. Minus 30 stupňů bylo dnes brzy ráno v osadě Jizerka v Jizerských horách. Tradičně jedno z nejchladnějších míst v zemi Horská Kvilda na Šumavě zaznamenala minus 30,7 stupňů. V pražských Jinonicích dokonce v úterý večer našli umrzlého muže, který přebýval v bývalém vojenském objektu ve stanu. Studené počasí si tak vybírá svou daň - na podchlazení jenom v hlavním městě zemřelo letos už patnáct lidí. I proto přijímá loď Hermes, noclehárna pro bezdomovce, zájemce o přespání zdarma. V noci na dnešek na lodi přespalo 260 bezdomovců, mnoho dalších ale do azylových domů jít nechce nebo nemůže.

Stanice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naměřily největší hodnoty na Horské Kvildě, minus 29 stupňů. Teploty však leckde spadly i pod minus 30 stupňů. Například v pražské Libuši, kde se teploty sledují od roku 1971, dnes v noci naměřili minus 18 stupňů, rekord tak byl překonán o pět stupňů. Jevíčko v Pardubickém kraji, kde se měří 77 let, hlásí z dnešní noci minus 22 stupňů. Dosud tam přitom byla nejnižší teplota minus 14 stupňů. O 15 stupňů byl překonán rekord také v Broumově, kde dnes naměřili minus 28 stupňů. Také na Plzeňsku ranní mrazy překonaly i dosavadní teplotní rekordy. V Konstantinových Lázních na Tachovsku naměřili meteorologové minus 22,3 stupně. Dosavadní západočeský rekord byl z roku 2005, kdy rtuť teploměru klesla rovněž v Konstantinových Lázních na minus 21,6 stupně. 

Video Arktický mráz v Praze
video

Arktický mráz v Praze

Arktický mráz v Praze

NU, 26.01.2010

Bezdomovci mrznou i pod mostem

Bezdomovci mohou na loď Hermes zdarma, míst je ale málo

Slevila tak z jinak dodržovaných podmínek: Lidé bez domova se tak nemusí prokazovat občanským průkazem, nemusí platit poplatek 20 Kč a snížena je i podmínka nulového vlivu alkoholu, pokud nebudou zájemci nebezpeční sobě a ostatním. Kapacita lodi, 233 lůžek, je naplněna a v současnosti je na ní o dalších dvacet třicet lidí více. Ti tráví čas v prostorách jídelny a vůbec všude, kde se dá sedět.

Celkem ale v Praze v tyto dny chybí dva tisíce volných lůžek pro podobné případy. Noclehárny pro lidi bez domova jsou v hlavním městě z devadesáti procent obsazené i během roku, takže během mrazivé zimy jejich kapacita nestačí. Tajemnice národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková dále informovala, že jejich organizace má v Praze k dispozici dvě stě lůžek a v těchto případech je schopna poskytnout dalších sto. „Celkově to ale stále není dostačující,“ dodává.