Olga Havlová má v Praze svou pamětní desku

Praha - Olga Havlová má ode dneška na Senovážném náměstí v Praze pamětní desku. Pro svou zakladatelku ji připravil Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, která letos slaví 20. výročí od svého založení. Vzpomínkové akce, která proběhla dnes odpoledne, se zúčastnil bývalý prezident Václav Havel, předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle Dana Němcová nebo biskup Václav Malý. Slavnostní odhalení desky, které i přes mrazivé počasí sledovaly desítky lidí, se konalo v den výročí úmrtí Olgy Havlové, první manželka prezidenta zemřela 27. ledna 1996. Akci doprovodila skupina Traditional Jazz Studio, herečka Vlasta Chramostová přednesla báseň od Jaroslava Seiferta. Mezi diváky byl i senátor Karel Schwarzenberg.

Pamětní deska je umístěna na budově, kde sídlí nadace, kterou Havlová počátkem devadesátých let založila a pracovala pro ni. „Zde zůstává její práce, její odkaz, který stále pokračuje,“ řekla ČT Němcová. Havlovou a ideály, které do nadace vložila, chce výbor připomínat v průběhu celého roku, kdy bude slavit své 20. výročí. Chystá proto i další vzpomínkové akce, například výstavu fotografií Olgy Havlové a její činnosti v nadaci. 

Václav Havel:

„Olga by měla velkou radost, kdyby věděla, jak dobře si toto její dítko vede, jak dobře pokračuje, co toho už za těch 20 let úctyhodného udělalo.“

Video Rozhovor s Danou Němcovou
video

Rozhovor s Danou Němcovou

Od zvolení Havla československým prezidentem v závěru roku 1989 se Olga Havlová intenzivně věnovala sociální a humanitární pomoci. Od února 1990 stála v čele Výboru dobré vůle, který se stal důležitou humanitární organizací v ČR a vybudoval si i mezinárodní prestiž. Organizace pokračovala i po její smrti a pracuje dodnes. Za svoji činnost na poli humanity byla Olga Havlová několikrát oceněna v ČR i v zahraničí.

Nadace Olgy Havlové uděluje každý rok i cenu pro handicapované, kteří i přes své postižení dokáží pomáhat ostatním. Kandidáty navrhují lidé sami, návrhy mohou posílat do 20. dubna. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 24. května.

Odhalení pamětní desky Olgy Havlové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24