Pecinův protikorupční návrh ODS nestačí, chce ho doplnit

Praha - ODS chce do protikorupčního balíčku ministra vnitra Martina Peciny doplnit zákaz zadávat veřejné zakázky firmám s akciemi na doručitele a rozšíření působnosti NKÚ na obce a kraje. Propustí proto Pecinův balíček do druhého čtení. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Občanští demokraté chtějí k Pecinovu balíčku připojit i povinnost zveřejňování „životopisu“ veřejných zakázek, aby bylo možné sledovat podrobnosti jejich zadávání. Navrhnou také zasílání faktur za veřejné zakázky prostřednictvím datových schránek.

Protikorupční strategie ODS – 3P:0

  1. Prevence – snižování byrokracie, snižování počtu regulací a agendy, v níž dochází k rozhodovacím procesům, elektronizace veřejné správy.
  2. Průhlednost – firmy, které žádají o veřejnou zakázku musejí jasně ukázat vlastnickou strukturu. Firmy s akciemi na doručitele by byly vyloučeny z výběrových řízení na jakoukoli zakázku. Zřízení životopisu zakázky, kde by byly veřejně přístupny všechny její detaily.
  3. Postih – správní odpovědnost právnických osob, vyvozování konkrétní odpovědnosti při správě veřejného majetku.
Video Brífink ODS o protikorupční strategii
video

Brífink ODS o protikorupční strategii

Vláda v lednu schválila balíček opatření, která mají podpořit boj proti korupci. Balíček mimo jiné zavádí institut korunního svědka a protikorupčního agenta nebo rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. ODS některá opatření, jako korunního svědka, podporuje, celý balíček ale podle ní nepřiměřeně posiluje policii a mohl by omezit ústavou chráněná práva občanů.

Protikorupční strategie ODS
Protikorupční strategie ODS