Vlček se snažil zlepšit image sněmovny. Bezvýsledně

Praha – Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček se snažil změnit špatnou image sněmovny i české politiky. Jak ovšem sám přiznal v interaktivním pořadu ČT24 Hyde Park, bez jakéhokoli výsledku. Neprošel ani jeho návrh na lepší dohled nad poslaneckými náhradami a trestání zákonodárců za časté absence ve sněmovních lavicích. Diváky a tazatele na chatu či facebooku zajímala široká škála otázek – od trestání absencí poslanců na jednání sněmovny až po to, kdy si naposledy zajezdil na traktoru.

Velkou Vlčkovou snahou v čele sněmovny bylo prosazení trestání poslanců za absence na schůzích, jeho snaha ovšem přišla vniveč. „Snažil jsem se prosadit postih do jednacího řádu. Již je tam zapracován, ale jaksi se zapomnělo, který orgán v Poslanecké sněmovně se tím má zabývat.“ Častou nepřítomností poslanců by se měl podle Vlčka zabývat ústavněprávní výbor sněmovny. „Dokonce jsem navrhoval, že kdyby se poslanec dvakrát nezúčastnil jednání sněmovny nebo výboru sněmovny, krátil by se mu plat o třicet procent.“ Omluvenkou by pro poslance byla jen předložená neschopenka nebo vyslání na důležitou pracovní cestu do zahraničí.

Diváci se zajímali také o to, jak by se mohlo ušetřit ve fungování státní správy. V době finanční krize by měla úsporná opatření podle Vlčka zasáhnout všechny příjmové vrstvy, ne jenom ty nejchudší. Vlček uvedl, že ČSSD chce – pokud vyhraje volby – navrhnout úsporné změny ve fungování ministerstev, například snižování počtu zaměstnanců.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Dalšího diváka zajímalo, jak by se předseda sněmovny díval očima obyčejného člověka na současnou politickou situaci. „Snažím se do této pozice vžít a z toho pramenilo několik snah, které jsem v Poslanecké sněmovně učinil. Bohužel se to nesetkalo s odezvou, kterou jsem očekával. Ať už to byly různé pokusy o citáty, zvyšování a snižování hlasu. Přišel jsem na to, že je nejefektivnější přerušit jednání sněmovny. Poslanci se uklidní,“ líčil svůj recept na neposlušné zákonodárce Vlček.

Přispěvatele na facebooku dokonce zajímalo, kdy si naposledy předseda sněmovny „zadováděl“ na traktoru. „Nebyl jsem přijat na střední školu, protože můj otec byl v šedesátém osmém odejit z KSČ. Tudíž mi bylo řečeno: 'Pro tebe je jen studijní obor traktorista-mechanizátor.' Nevybral jsem si to, měl jsem to předurčeno jinými orgány. Já se za to nestydím. Dodělal jsem si střední školu, dodělal jsem si vysokou školu. Mám vystudovanou Vysokou školu zemědělskou,“ reagoval tak na časté otázky ohledně svého vyučení v oboru traktorista. „Vlastním doma Zetor 3011, a když je potřeba něco okolo domu, tak sednu do traktoru a odvezu to. Já se za to nestydím.“

Mezilidské vztahy ani současná situace v politice Vlčka zatím neznechutily, změnu povolání proto zatím nechystá: „Mám ještě některé věci, které bych chtěl dodělat.“

Miloslav Vlček
Miloslav Vlček