Sněmovnu dnes čekají interpelace na vládu

Praha - Především pravidelné čtvrteční interpelace na premiéra a další členy vlády jsou na dnešním programu jednání sněmovny. Na poslance také čeká projednání více než dvou desítek mezinárodních smluv, úmluv a dohod. Ještě dopoledne by měl premiér Jan Fischer informovat poslance o situaci způsobené znečištěním ovzduší v Moravskoslezském kraji. Interpelace mohou diváci živě sledovat od 14:30 na programu ČT24.

S požadavkem na premiéra, aby ve sněmovně hovořil o ovzduší na severu Moravy, přišla tamní poslankyně Věra Jakubková, původně zvolená za zelené. Situace v tomto regionu podle jejích slov nesnese odkladu. „V Moravskoslezském kraji dosahují škodliviny dlouhodobě nejvyšší koncentrace. Kraj je zobrazován jako černá skvrna na mapě Evropy,“ prohlásila. Chce po premiérovi, aby vláda zasedla v Moravskoslezském kraji a jednala s odborníky, kraji a nevládními organizacemi a hledala řešení.

Během interpelací by se mohla oživit přestřelka mezi premiérem Janem Fischerem a Martinem Bursíkem kvůli stažení novely horního zákona, kterou předkládala vláda Mirka Topolánka. Bursík nařkl kabinet z podlehnutí lobbismu a po premiérovi žádá obhájení jeho postupů.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Reportáž Veroniky Kabátové

Zpr_28.1.2010

Sněmovnu čekají interpelace

Poslanci by se měli vrátit k jednání o nemocenské a mateřské

Poslanci by se v interpelacích mohli také vrátit k včerejšímu komplikovanému jednání o nemocenské a mateřské. Kvůli absenci premiéra Fischera a místopředsedy vlády Bartáka se totiž jednání muselo přerušit.

V prvním čtení by poslanci měli posoudit vládní novelu, která mimo jiné zavádí možnost odnětí radiových kmitočtů a sjednocuje úhradu za univerzální službu. Jednou z mezinárodních norem, kterou by měli poslanci dnes schvalovat, je i dohoda měnící kvóty a hlasy členských zemí Mezinárodního měnového fondu. Česko by díky této dohodě mohlo ve fondu získat větší hlas.

Premiér při projevu v Senátu ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24