Praha daruje Haiti více než vláda - 32 milionů korun

Praha - Hlavní město věnuje na pomoc obětem zemětřesení na Haiti zhruba 32 milionů korun. Rozhodlo o tom dnes pražské zastupitelstvo. Česká vláda poskytla dvacet milionů a humanitární organizace vybraly od občanů více než padesát milionů korun. Původně Praha uvažovala o částce o dvacet milionů nižší. Rada města už dříve rozhodla o přidělení asi 1,95 milionu korun. Zastupitelé dnes navíc souhlasili s dotací necelých deseti milionů pro tři humanitární organizace a dalších zhruba 20 milionů korun, jejichž rozdělení se teprve určí.

O zmíněné částky rady města a zastupitelstev se rovným dílem podělí tři humanitární organizace - Člověk v tísni, ADRA a Charita Česká republika. O využití poslední částky budou zástupci města teprve jednat s dalšími organizacemi, které v postižených oblastech Haiti působí. Primátor Pavel Bém uvedl, že město osloví mimo jiné Český červený kříž a libereckou organizaci Hand for Help, která chce na Haiti vypravit mobilní nemocnici.

Praha měla původně v úmyslu Haiti věnovat asi dvanáct milionů korun. S výší dotace ale nesouhlasili opoziční zastupitelé. Předseda klubu ČSSD Jan Slezák chtěl, aby Praha dala každé humanitární organizaci dvojnásobek, a celkem tak rozdělila 19,8 milionu korun. „Poslední dar při povodních činil 50 milionů korun pro jednu obec,“ připomněl zastupitel Petr Hulinský.

Kromě peněz Praha nabídla Haiti záchranářský kamion

Po poměrně obsáhlé diskusi se ale zastupitelé ze všech stran shodli a pro upravený návrh hlasovalo všech 60 přítomných zastupitelů. Kromě peněz hlavní město nabízí k využití kamion pražské záchranné služby, kterému se přezdívá Golem. Městská policie zase nabídla terénní vozy.

Sbírka na Haiti
Sbírka na Haiti