Winton Train po 70 letech v nové knize

Praha - Dojemný příběh hrdinského zachránce československých dětí Nicolase Wintona nadále inspiruje k ztvárnění v různých podobách – tentokrát literárnímu. Ve vládním salónku Hlavního nádraží v Praze byla dnes i za účasti premiéra Jana Fischera představena kniha autorské dvojice Magdalena Wagnerová a Milan Vodička s názvem Winton Train – po 70 letech znovu do Londýna. V rámci křtu bylo možné také shlédnout ukázku z připravovaného dokumentu ČT o loňské cestě historickým vlakem z Prahy do Londýna.

První vlak s Wintonovými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Celkem se Wintonovi podařilo z protektorátu odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války z velké části zahynuly. Soupravu, která měla z Prahy vyrazit 1. září 1939 s více než dvěma stovkami dětí, již nacisté vypravit zakázali.

Stejnou trasu, kterou jely vlaky před 70 lety, absolvoval i ten Wintonův v loňském roce během čtyř dnů, to vše za přítomnosti kamer ČT v rámci pořadu Fokus ČT24. Tentokrát vlak vezl dvaadvacet pasažérů, kteří přímo zažili Wintonův dobrý skutek. Přímí účastníci nechyběli ani u dnešního představení knihy. „Tehdy v roce 1939 jsme všichni plakali a loučili jsme se. Nikdo nevěděl, co bude dál,“ vzpomíná Dagmar Šímová.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

„Občan Nicholas Winton tehdy měl snad i neuvěřitelnou předtuchu, protože jakkoli tehdy bylo zle, tak svět ještě slovo Endlösung (konečné řešení) neznal … Je to pro mě jeden z nejneuvěřitelnějších projevu lidskosti a solidarity, s jakým jsem se kdy mohl setkat.“ uvedl Fischer. „Jemu se právě s touto předvídavostí podařilo těch 669 děcek vytrhnout z hrůz, které by si potom prožily, a nepochybně obrovská většina z nich by se z nich nevrátila,“ dále konstatoval.

Winton přesvědčil britské úřady, aby zachráněné české děti přijaly, pokud pro ně sežene náhradní rodiny. „Co je na tom možná nejúžasnější - my jsme se to dověděli s velkým zpožděním a prakticky ne přímo od něj,“ dodal Fischer. Veřejnost totiž Wintonův příběh poznala až v roce 1988, když o něm natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil.