Nehody na silnicích i železnici, sníh trápí řidiče

Praha - Noční sněžení a silný vítr znovu zkomplikovaly silniční a železniční dopravu. Kvůli sněhu často nelze zavést náhradní autobusovou dopravu. Dvě nehody se staly na dálnici D5 nedaleko Rozvadova směrem do Čech. Srazila se tam dvě osobní auta a o kilometr dál dva kamiony. Potíže tradičně vznikly na dálnici D1, na jejímž 104. kilometru ve směru do Brna prorazil kamion středová svodidla a zasahoval do protisměru. Tvořily se tam kolony. Sníh komplikuje dopravu také na železnici, některé tratě jsou zaváté. V Kolíně se ráno střetl osobní vlak s kamionem. Nehoda zablokovala frekventovanou silnici I/38 na Kutnou Horu.

V oblasti Jizerských hor a Krkonoš napadlo až půl metru sněhu, tvořily se sněhové jazyky a závěje. Silničáři ale udržují komunikace průjezdné. „Zatím jsou všechny silnice průjezdné a se zvýšenou opatrností sjízdné, přesto by měli lidé raději nechat auta doma a využít k cestě do práce veřejnou dopravu,“ uvedl náměstek ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje Jiří Daníček. Už od čtvrtka komplikují silničářům na Jablonecku a Semilsku úklid sněhu kamiony.

Aktuální stav v 19:30:

Všechny hlavní dálniční tahy by měly být nyní sjízdné bez problémů. Komplikace setrvávají na silnicích nižších tříd, např. na Kutnohorsku. V noci by mělo opět sněžit. Silný vítr je očekáván hlavně na Moravě, na východních Čechách a Liberecku. Na silnicích se v noci kvůli nízkým teplotám může tvořit ledovka.

Video Vítr a sníh opět ochromovaly dopravu
video

Vítr a sníh opět ochromovaly dopravu

Vítr a sníh opět ochromovaly dopravu

UvR: 29.1.2010

Počasí trápí řidiče

Dopravní blok ve 12:00

Reportáž Taťány Rubášové

V Praze stála Barrandovská spojka

Kvůli hustému sněžení jsou problémy i v metropoli. Na tři hodiny se ráno ucpala jedna z největších dopravních tepen, Barrandovská spojka. Silnice K Barrandovu spojuje Pražský okruh R1 s Barrandovským mostem. Stačila hodina hustého sněžení, a zůstala stát na tři hodiny. Řidiči vypovídali, že nemohli svá vozidla v silném sněžení udržet na silnici: „Byla strašná chumelenice, strašně to klouzalo, dostal jsem smyk a z boku do mě narazilo auto.“

Nejnebezpečnější úsek D1 opět na Vysočině 

Na Vysočině připadlo v noci na dnešek do deseti centimetrů sněhu. Stále sněží a kvůli nárazovému větru se na silnicích místy tvoří sněhové jazyky. Od noci funguje v terénu na 250 sypačů a radlic. S likvidováním až dvoumetrových bariér odklizeného sněhu pomáhali soukromníci s bagry. Dopravní nehody byly po ránu i na dálnici D1, na 104. kilometru do Brna prorazil kamion středová svodidla a zasahoval do protisměru. Na 112. kilometru ve směru na Brno havarovala tři osobní auta a na 115. kilometru na Brno se střetl autobus s dodávkou.

Silnice nižších tříd pokrýval zledovatělý nebo rozbředlý sníh, na Žďársku se vyvracely stromy. Policisté od rána řešili 12 dopravních nehod, při nichž nebyl nikdo zraněn. „Přijali jsme také sedm oznámení řidičů na nesjízdné nebo špatně průjezdné komunikace,“ sdělila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. V některých místech museli policisté řídit dopravu, vytyčovali také objízdné trasy a pomáhali s vyprošťováním vozidel. Krajští hasiči dnes pomáhali shazovat nebezpečné sněhové převisy ze střech velkých budov a odstraňovali vyvrácené stromy, které blokovaly silnice hlavně na Žďársku.

„Naštěstí se teploty pohybují kolem minus tří stupňů Celsia, chemický posyp je účinný,“ uvedl dispečer silničářů. Přes den mírně mrzne, očekávají se další sněhové přeháňky. Stále se mohou tvořit sněhové jazyky.

V Kolíně se střetl osobní vlak s kamionem

Na železničním přejezdu v Kolíně se ráno kolem 4:30 střetl osobní vlak s kamionem, který převážel auta. Vlak vykolejil. Řidič kamionu a jeden cestující z vlaku utrpěli lehčí zranění. Nehoda zablokovala na více než sedm hodin frekventovanou silnici I/38 na Kutnou Horu. Provoz na místě byl obnoven před 12:00. Nehoda se stala na přejezdu s výstražnými světly bez závor, která byla v době nehody podle všeho v provozu.

„Před přejezdem stála 4 vozidla, která čekala, až vlak projede, za těmito vozidly byl zaparkovaný ještě sypač. Řidič nákladního vozidla se mylně domníval, že sypač stojí z důvodu údržby vozovky, začal ho předjíždět, nevšiml si světelné signalizace,“ popsal zástupce vedoucího dopravního inspektorátu v Kolíně František Pospíšil.

Sníh komplikuje dopravu i jinde na železnici, tratě jsou zaváté. Některé lokální tratě jsou nesjízdné, většina ve středních Čechách. Kvůli sněhu často nelze zavést náhradní autobusovou dopravu. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally železničáři v noci na některých vedlejších tratích nefrézovali, protože foukal vítr a hustě sněžilo. Do terénu však prý nasadili všechnu dostupnou techniku. Celkem 27 sněhových fréz ale sotva stačilo prohrnout hlavní železniční trasy, na regionální tratě už se proto nedostalo. „Tohle je opravdu boj s živlem, kdy my trať projedeme a vzápětí je zase zavátá sněhem,“ dodal Halla.