Irský soud do Čech vydá „berdychovce“ Půtu a Šuleje

Praha/Dublin - Irský soud v Dublinu souhlasil s vydáním Tomáše Půty a Maroše Šuleje k případnému trestnímu stíhání do Česka. Oba jmenovaní jsou členové tzv. Berdychova gangu. Irský soud o jejich vydání rozhodl už v roce 2008, to se ale týkalo pouze několika skutků gangu. Půta se Šulejem jsou krom toho podezřelí z účasti i na dalších zločinech, mj. na takzvané loupeži století, při níž se ztratilo 153 milionů korun. Česko tak muselo požádat o vydání i v těchto případech.

Irský advokát obou mužů Kieran Kelly Půtově českému advokátovi Jaroslavu Ortmanovi sdělil, že soud (High Court) v Dublinu rozhodl před týdnem. Oba advokáti nyní zkoumají, zda je možné se proti verdiktu odvolat. „On (Kelly) mi řekl, že to zkusí, ale že to vidí jako složité, a že si myslí, že tento (vydávací) proces bude takto ukončen,“ uvedl Ortman. Ministerstvo spravedlnosti informaci o vydání nepotvrdilo s tím, že dosud neobdrželo oficiální vyjádření z irské strany.

Půta s bývalým příslušníkem slovenské policejní zásahové jednotky Šulejem byli v roce 2006 zadrženi v Irsku na základě eurozatykače. V irské vazbě pobývali do května 2008. Dublinský soud je v minulosti vydal k trestnímu stíhání do Česka, rozhodnutí se ale týkalo pouze skutků gangu z let 1999 až 2001. Těmi se zabýval středočeský krajský soud v rámci poslední části rozsáhlého procesu se skupinou kolem Davida Berdycha – řešil především loupežná přepadení podnikatelů či kamionů. Půta dostal pravomocně deset a Šulej šest let vězení.

Berdychův gang:

0Kauza takzvaného Berdychova gangu je označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Je závažná hlavně kvůli propojení podsvětí s elitními detektivy. Spolupracovali pravděpodobně od roku 2000. Gang kolem Davida Berdycha má na svědomí loupeže, únosy a vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Organizovaná skupina desítek lidí si trestnou činností z let 1995 až 2004 měla přijít na více než sto milionů korun.

David Berdych si v současnosti odpykává trest za vydírání, padělání a loupežná přepadení.
Zdroj: ČT24
Autor: ČTK