Policie zadržela klíčového svědka proti Krejčířovi

Praha - Policie v Českých Budějovicích zadržela klíčového svědka proti Radovanu Krejčířovi. Jak píše server Aktuálně.cz, jde o kontroverzního slovenského podnikatele libanonského původu Tareka Becharu. Tamní soud na něj předtím vydal zatykač kvůli rozsáhlým podvodům. Becharu navíc v prosinci poslal českobudějovický soudce Pavel Šilhavecký na šest let za mříže.

Podle jeho advokáta Bechara zatčení vůbec nečekal. Do budovy soudu se prý dostavil zcela dobrovolně na žádost soudkyně Soni Fišerové, která na něj vydala začátkem prosince mezinárodní zatykač. „Ta ho vyslechla a zatykač zrušila,“ uvedl advokát Martin Klimo.

Českobudějovický soudce narychlo vydal nový zatykač

Vzápětí se o pobytu Bechary v Českých Budějovicích dozvěděl soudce českobudějovického soudu Pavel Šilhavecký. Narychlo vydal nový zatykač kvůli rozsáhlým podvodům, za které Becharu poslal v polovině prosince na šest let za mříže. „Bylo domluveno, že ho soudkyně propustí, když se dobrovolně vydá. Soudce, který ho ale soudil v jiné věci, toho využil a vzal ho do vazby,“ prohlásil Becharův advokát.

Obžalobám z podvodů čelil Bechara také na Slovensku. Loni na jaře ho bratislavský krajský soud definitivně osvobodil z obžaloby ze zhruba dvoumilionového podvodu, jehož se prý dopustil na firmě Petina International, slovenské společnosti obchodující se zbraněmi.

Začátkem loňského února zmírnil jiný bratislavský soud Becharovi za další trestný čin majetkového charakteru původně tříletý trest vězení na dvouletý s podmínečným odkladem na 2,5 roku. Becharovo odvolání proti rozsudku se bude projednávat v lednu příštího roku.

Bechara má bohatou soudní minulost

Do bývalého Československa přicestoval Bechara v dobách komunismu jako student. V roce 1999 se kvůli podezření z podvodu dostal v Česku do vazby, kde strávil tři roky. Slovenská policie ho opět zatkla na žádost českých soudů koncem roku 2006. Bechara se za mřížemi pokusil o sebevraždu.

V červenci 2007, krátce po převezení do ČR, byl Bechara propuštěn. Tvrdil pak, že má obavy o život. Podle české policie patří do skupiny lidí, kteří v roce 2002 unesli otce miliardáře na útěku Radovana Krejčíře. Údajně od něj požadovali splacení dluhů jeho syna, Lambert Krejčíř však při únosu zemřel. Média Becharu označila za korunního svědka proti Krejčířovi. Bechara svědčí i v případu únosu podnikatele Jakuba Konečného, ze kterého je Krejčíř obviněn.