ČSSD vyškrtla moravskoslezského radního Stoklasu z kandidátky

Ostrava - Moravskoslezský krajský radní Jan Stoklasa byl dnes vyškrtnut z kandidátní listiny ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny. Jednomyslně o tom rozhodlo předsednictvo strany. Podle krajského předsedy strany a ostravského primátora Petra Kajnara jsou důvodem vyškrtnutí z kandidátky podivné podnikatelské praktiky. Stoklasovi hrozí i vyloučení ze strany.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana předsednictvo navrhlo vyškrtnout Stoklasu na návrh krajských sociálních demokratů. „Jsou tam nějaké problémy s jeho podnikáním,“ potvrdil Urban. S definitivní platností o návrhu rozhodne v sobotu ústřední výkonný výbor sociální demokracie.

O jiných změnách na kandidátkách předsednictvo podle Urbana nejednalo. Spekulovalo se o tom, že na první místo pražské listiny by se mohl přesunout z Moravskoslezského kraje místopředseda Bohuslav Sobotka. Jeho místo by zaujal hejtman Michal Hašek. Podle některých informací se také v ČSSD uvažuje o kandidatuře ministra vnitra Martina Peciny v metropoli. Vedení ČSSD už dříve popřelo, že by se o takových změnách listin v sociální demokracii jednalo.

Předsednictvo se podle Urbana zabývalo návrhem konceptu volební kampaně. Na sobotním jednání širšího stranického vedení by se měly projednávat hlavně programové oranžové knihy.

Stoklasa figuroval na desátém místě moravskoslezské kandidátní listiny, při posledních parlamentních volbách přitom sociální demokraté dosáhli na severu Moravy na 11 mandátů. „Domníváme se, že není možné mít na kandidátní listině člověka, který si v únoru půjčí asi 20 milionů korun a v červnu firmu prodá a nepamatuje si komu,“ řekl Kajnar, který doufá, že Stoklasa sám požádá o pozastavení členství v ČSSD. Pokud tak neučiní, bude se jeho setrváním ve straně zabývat městský i krajský výkonný výbor, a krajský radní tak zřejmě bude ze strany vyloučen.

Na Stoklasovy problémy jako první upozornil Moravskoslezský deník. Podle něj sedmatřicetiletý regionální politik figuroval v zadlužené firmě F.N.B - First North Business, která je nyní s milionovými dluhy v konkurzu a podle listu byla za velmi podezřelých okolností v červnu loňského roku převedena na nastrčeného bílého koně. Deník uvedl, že věřitelé, kterých se s pohledávkami přihlásilo celkem 29, zatím zvažují podání společné žaloby na tři původní vlastníky firmy, tedy i na Stoklasu.

Stoklasa je nejen krajským radním, ale také městským a obvodním zastupitelem za ČSSD. Figuruje rovněž v některých městských či krajských společnostech.