Ministerstvo obrany prodává letiště v Plzni–Líních. Cenu tutlá

Plzeň - Ministerstvo obrany se rozhodlo prodat bývalé vojenské letiště v Plzni-Líních. Několikasethektarový areál ležící nedaleko dálnice D5 získá současný nájemce PlaneStation Pilsen. Částka, kterou rezort obrany za letiště obdrží, ale není známá. Ministerstvo ji odmítá sdělit s tím, že čeká na schválení ministerstvem financí a návrh kupní smlouvy od PlaneStation Pilsen (PSP). Společnost zde chystá za pomoci zahraničních partnerů vybudovat logistické centrum i s letištěm.

K vojenským účelům prostor letiště v Líních sloužil naposledy v roce 1995. Česko-kanadská firma PSP ho má pronajatý od počátku roku 2001 na 50 let. V době uzavření smlouvy sice už prošel Parlamentem zákon, který státní instituci dovoluje pronajímat majetek jen na pět let, platit ale začal až po podpisu. Kontrakt mezi ministerstvem a PSP tedy platí, včetně práva první koupě.

Společnost již dříve deklarovala zájem letiště koupit. „Majetek je poměrně rozsáhlý, proto se ministerstvo obrany rozhodlo řešit jeho prodej v několika etapách a několika smlouvami. Na konci roku 2009 bylo podepsáno 7 smluv, které ministerstvo následně zaslalo druhé straně k podpisu,“ uvedla jeho mluvčí Lucie Kubovičová.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

/*json*/{"map":{"lat":49.7100505709,"lng":13.3092498779,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.679847592927,"lng":13.281784057617,"type":"1","description":"Leti\u0161t\u011b L\u00edn\u011b"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Místní vidí v prodeji pracovní příležitosti

Podle Oldřicha Kužílka, spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím, by ovšem ministerstvo mělo částku, za níž prostory letiště prodá, zveřejnit. Na stávající postup podle něj nemá právo. „Určitě i ministerstvo je povinno nebo bude povinno poskytnout údaje o ceně, i v rámci přípravy takového kontraktu,“ řekl Kužílek.

Po převzetí projektu chce PSP areál rekonstruovat. Podle ředitele rozvoje Michala Čermáka je velmi důležité také propojení letiště s dálnicí D5 Praha-Plzeň-Rozvadov víceúrovňovou křižovatkou. To je také prioritou pro starostu Líní, který v projektu vidí pracovní příležitosti a ekonomické oživení v oblasti.