Kovářová: U závažných zločinů by nemusela být stanovena hranice odpovědnosti

Praha - U nejzávažnějších zločinů, jako je vražda, by podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové nemusela být stanovena věková hranice trestní odpovědnosti. Ministryně to řekla v Otázkách Václava Moravce. Debatu o snížení trestní odpovědnosti vyvolalo nedávné propuštění mladého vraha z Kmetiněvsi.

„Ve vztahu k nutné léčbě bych zcela určitě pro to zvedl ruku,“ komentoval to primář bohnické psychiatrické léčebny Slavoj Brichcín. Kovářová chce, aby soudy měly možnost s takovým pachatelem zacházet jako s trestně odpovědným, i kdyby mu bylo třeba dvanáct let. V Česku je v současné době hranice pro trestní odpovědnost 15 let. Podle Kovářové ze statistik vyplývá, že každý rok se stane jedna vražda, kterou má na svědomí dítě mladší 15 let. Číslo je sice nízké, ale nechť nás to neuklidňuje, že to je pouze jedna vražda, dodala Kovářová. Ministryně se nebrání ani úvahám o možnosti nařídit mladistvým deviantům dlouhodobou léčbu.

Diskuse o tom, zda by neměla být tato hranice snížena, otevřel případ tzv. kmetiněvského vraha. Před šesti lety v malé obci blízko Prahy 13letý chlapec vylákal svoji spolužačku do lesa, kde ji zavraždil a poté znásilnil. Skončil na ochranné léčbě ve výchovném ústavu, kde strávil několik let a dosáhl plnoletosti. Podle současných zákonů nesmí být prozrazena jeho identita a v 18 letech mohl ústav opustit s čistým trestním rejstříkem. Léčba mu nařízena být nemohla. Chlapec v ústavu nakonec zůstal ještě další rok, minulý týden ale brány ústavu opustil. To se nelíbí obyvatelům Kmetiněvsi, kteří předali poslancům výzvu ke změně zákona, podle níž by nezletilí pachatelé trestných činů nebyli v 18 letech bezúhonní.

Pomník v Kmetiněvsi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24