V Jeseníkách zemřel po pádu laviny skialpinista

Jeseník - Ve Velkém kotli v Jeseníkách dnes odpoledne zasypala lavina 35letého skialpinistu z Litovle, nehodu nepřežil. Velký kotel je lavinovým katastrem, skialpinista tam neměl co dělat. Ve stejné lokalitě zahynul před rokem osmnáctiletý snowboardista. V Jeseníkách se zvýšila v pátek vlivem nové sněhové nadílky a silného větru hrozba pádu lavin na třetí stupeň z pětibodové škály. Pád lavin hrozí jen mimo turistické trasy.

„Skialpinista byl zasypán a měl těžké polytrauma (mnohočetné poranění), protože ho to táhlo přes skalní prahy. Zemřel na místě. Jak k události přesně došlo, zatím nevíme, s největší pravděpodobností se mohlo stát, že lavinu utrhl sám,“ uvedl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Lavina zavalila muže z Litovle na Olomoucku po 13:00. „Vzhledem k tomu, že skialpinista měl u sebe zapnutý lavinový vyhledávač, podařilo se jej nalézt. Skialpinista porušil pravidla pobytu v horských oblastech a pohyboval se v místech, kde by žádný návštěvník hor neměl být. Proto znovu upozorňujeme, že v Jeseníkách je vyhlášený třetí lavinový stupeň,“ zdůraznil náčelník horské služby.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

V Jeseníkách je třetí stupeň lavinového nebezpečí

Třetí stupeň lavinového nebezpečí se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jde o Velký a Malý kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

Předposlední obětí laviny v Jeseníkách se stal loni v únoru osmnáctiletý snowboardista. Mladíka z Uničova na Olomoucku zasypala lavina rovněž v zakázané oblasti Velkého kotle. Utrpěl mnohočetná zranění, kterým podlehl v sanitce.

Pod sněhem zemřel tento víkend i třináctiletý chlapec. V Měděnci na Chomutovsku na něj na místním kopci spadl sněhový převis. Ve sněhové pasti zůstali dva chlapci; jednomu z nich se podařilo vyhrabat ven.