O povinném očkování rozhodne hlavní hygienik

Praha - Vláda nechala na hlavním hygienikovi Michaelu Vítovi, aby sledoval vývoj prasečí chřipky a informoval vládu. Bude na něm, aby rozhodl, kdy je nutné očkovat vybrané lidi povinně. Vláda pak sama rozhodne, kdy by mohl kvůli chřipce začít platit krizový stav. Prezident Václav Klaus dnes oznámil, že zásadně nesouhlasí s možností, že by vláda nařizovala povinné očkování proti prasečí chřipce. Podle něj by se jednalo o pošlapávání lidské svobody. Klaus to řekl během dnešní návštěvy Ostravy. Navíc vyloučil, že by do skupiny, která by měla očkování povinné, patřil i on sám.

„Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu,“ řekl prezident. Dále prasečí chřipku označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu. „Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc,“ tvrdí Klaus.

Kabinet dnes formálně schválil výsledky pátečního jednání bezpečnostní rady vlády, která se rozhodla snížit z počtu 16 tisíc na polovinu počet vojáků, kteří mají být povinně očkováni.

Video Vstup Jana Osúcha
video

Vstup Jana Osúcha

Vstup Jana Osúcha

01.02.

Brífink vlády o očkování a misi v Afghánistánu

Dohady kolem chřipkových vakcín

Premiér Jan Fischer:

„Vláda uložila hlavnímu hygienikovi ČR, aby informoval vládu o vývoji chřipky H1N1 a o nutnosti přijmout další opatření. Ta jsou v jeho kompetenci, a dospěje-li k názoru, že epidemie v této zemi dosáhla příslušné úrovně, učiní rozhodnutí očkovat povinně podle zákona o zdraví lidu.“

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po zasedání vlády novinářům řekla, že kompetence vyhlásit povinné očkování má hlavní hygienik od roku 2000. Vláda to nemůže učinit, bude však po Vítovi požadovat informace.

Hodnotit bude Vít počet nemocných akutními respiračními onemocněními, počet nemocných na onemocní podobné chřipce a virová vyšetření ve Státním zdravotním ústavu, která ukazují, jak je populace promořená. Jako vedlejší parametr Vít na zasedání bezpečností rady prosadil popis klinického průběhu u hospitalizovaných osob.

„Vládě přísluší rozhodnout, zda je to tak vážné, abychom rozhodli podle zákona o krizových opatřeních, kterého se využívá k aplikaci krizového stavu. Opatření se týkají stavu, který může nastat,“ uvedl Fischer.

Jurásková doufá, že k povinnému očkování, které kritizuje prezident Václav Klaus, vůbec nedojde. Zákony podle ní ale na situaci pamatují, očkování se nařizuje fyzickým osobám v nezbytně nutném rozsahu. Osoby jsou povinny se tomuto mimořádnému očkování podrobit. Ten kdo tak neučiní, dopustí se přestupku se sankcí až 10 tisíc korun. Ve chvíli, kdy by bylo očkování povinné, prezident spadne do okruhu těchto osob, zopakovala Jurásková.

Podle návrhu hlavního hygienika by v případě potřeby mělo být povinně očkováno proti chřipce víc než 200 tisíc lidí nutných pro chod státu. Mělo by jít například o policisty, hasiče, vojáky a zdravotníky.

Prasečí chřipka

V Česku je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100 tisíc obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Česko nyní eviduje 95 případů úmrtí na prasečí chřipku. Mnoho lidí však vakcínu odmítá. Doposud se využilo asi 57 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce, tedy zhruba čtvrtina množství, které má stát nyní k dispozici. Zatím stát koupil 238 tisíc dávek. Celkem česká vláda objednala v srpnu milion dávek vakcíny za 220 milionů korun. V porovnání s náklady, které do nákupu investovaly například Německo a Francie, jsou české o řád nižší.