Dnes již řidiči musí mít nové dálniční známky

Praha - S posledním lednem skončila platnost loňských dálničních známek. Ode dneška tak musí mít řidiči už ty nové, které jsou o 200 korun dražší než loni. Ministerstvo dopravy zdražení zdůvodňuje rozrůstající se dálniční sítí. Nově je možné si koupit také známku desetidenní, která nahradí tu týdenní.  Ke změnám došlo také v systému placení mýtného. Nově se týká i všech malých nákladních aut. Registrační místa jsou teď proto plná.

„Nějakou dobu se nezdražovalo, dva roky, za tu dobu se postavilo přibližně 100 kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic, takže se domníváme, že opět přichází doba, abychom tu cenu o něco zvedli,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

Měsíční kupon stojí 350 a desetidenní 250 korun. Řidiči si je mohou koupit na přibližně 9000 místech, především na pobočkách pošty a čerpacích stanicích.

Video Reportáž Radovana Daňka a rozhovor s Jakubem Linkou
video

Reportáž Radovana Daňka a rozhovor s Jakubem Linkou

Pro část řidičů bude toto zvýšení ceny už poměrně vysoké a budou hledat jiné řešení, například méně používat dálnici. Se známkami se definitivně loučí řidiči nákladních vozů s hmotností od 3 a půl do 12 tun, na které se nově vztahuje povinnost platit mýtné. Novinkou je také zvýšení mýtných sazeb o polovinu v pátek odpoledne. V jiné dny a časy se sazby o necelá dvě procenta snižují.

Na kontaktních a registračních místech, kde si dopravci pořizují elektronické jednotky, je teď velmi rušno. Jen jihlavská hospodářská komora za leden vydala 500 nových jednotek, což je skoro třikrát víc než za celý loňský rok. Ze 70 000 aut, která by měla mýto platit, se do systému přihlásila zatím jen polovina.

Většina autodopravců předpokládá, že mýtné bude pro ně mnohem dražší než loňské pořízení dálniční známky a uvažují proto o zdražení svých služeb. „Co se týká promítnutí do ceny, ano, usilujeme o to, protože ta částka nebude vůbec malá,“ řekl majitel dopravní společnosti JipoCar Petr Prokop. Zpoplatnění malých nákladních aut nad 3,5 tuny by mělo státu vynést 350 milionů korun.

Také se stále rozšiřuje síť zpoplatněných silnic. Od ledna se například vybírá mýto na čtyřkilometrovém úseku dálničního přivaděče u Jihlavy, ve špičce tam velký kamion zaplatí za průjezd asi desetikorunu.

Srovnání ceny dálničních známek
Srovnání ceny dálničních známek