Dráhy loni svezly 163 milionů cestujících

Praha – České dráhy loni prodaly 163 milionů jízdenek a svezly obdobný počet cestujících. Oproti roku 2008, kdy se prodalo 175 milionů jízdenek, se jedná o podstatně nižší číslo. Dráhy tak oficiálně potvrdily informaci, kterou v minulém týdnu jako první publikoval server iDnes. Pokles cestujících byl zřejmě menší, protože vlaky loni hrály výraznější roli v integrovaných dopravních systémech především ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde lidé cestují s jinými doklady než jsou jízdenky ČD. Z vlaků ovšem odcházejí i velmi stálí zákazníci – studenti, kteří cestují napříč republikou. Méně cestujících jelo loni také mezistátními vlaky. Přes hranice se svezly necelé dva miliony lidí, meziročně jejich počet poklesl asi o pětinu. Navzdory odlivu cestujících dráhy oznámily, že loni na prodeji vnitrostátních i mezistátních jízdenek vydělaly více peněz než v roce 2008.

Ve vnitrostátním cestování hrály v roce 2009 významnější roli delší trasy. Vlaky jezdily podle informací ČD plné například na trasách Praha–Ostrava, Hradec Králové – Brno, Praha–Brno nebo Pardubice–Ostrava. Právě delší trasy, ale také vyšší jízdné během prvního půlroku přispěly k tomu, že ČD loni vydělaly na prodeji jízdenek více peněz než v roce 2008. Tržby se zvýšily o 353 milionů korun, tedy o necelých šest procent.

Z vlaků ubyli studenti, kteří na cestách zůstali, ale přestoupili do levnějších a v některých případech i pohodlnějších autobusů a automobilů, dojíždějící zaměstnanci po propuštění z práce a také turisté. Těch cestovalo méně ve vnitrostátních spojích i přes hranice. Podle zjištění deníku E15 ubylo v mezistátních vlacích zahraničních turistů, drahám se naopak podařilo na zlevněné jízdenky eTiket a ČD Tip přilákat více lidí, kteří s takovými lístky vyrazili do sousedních zemí.