Policie zadržela skupinu, která ředila kokain léčivem pro odčervení

Praha - Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) zadrželi sedm lidí, kteří údajně prodávali kokain ředěný veterinárním léčivem pro odčervení zvířat. Informoval o tom mluvčí NPC Michal Hammer. Skupina sedmi Čechů, na jejímž zadržení se podílel Útvar rychlého nasazení, údajně ředila kokain přípravkem Levamisol. Kromě prodeje kokainu se podle policie zabývala také výrobou metamfetaminu a pěstováním konopí. Podrobnosti k případu policisté sdělí na úterní tiskové konferenci.

Podle informačního portálu Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti se v posledních dvou letech v Česku i v celé Evropě čistota kokainu snižuje. V poslední době roste právě množství kokainu s příměsí přípravku Levamisol. Toto léčivo může ohrozit zdraví uživatelů zředěného kokainu tím, že sníží jejich obranyschopnost proti infekcím.

Levamisol slouží jako veterinární lék proti střevním parazitům téměř u všech druhů zvířat, nejčastěji u hovězího dobytka, vepřů a ovcí. V omezené míře se užívá v kombinaci s dalšími přípravky také u lidí při léčbě některých nádorových onemocnění.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka