Lidovci chtějí použít peníze z loterií na podporu sportu

Praha - Poslanci KDU-ČSL budou v návrhu nového loterijního zákona prosazovat, aby při rozdělování peněz z výtěžků loterií měly velké slovo české sportovní svazy. Jejich zástupci se na tom dnes dohodli s lidoveckým předsedou Cyrilem Svobodou a s KDU-ČSL podepsali memorandum. Většina z takových peněz by podle Svobody měla být použita na financování mládežnického sportu a rozšíření výuky sportu ve školách. Dalším krokem v jednání by měla být schůzka představitelů velkých sportovních svazů se zástupci politických stran, kde by se podle předsedy rady Svazu lyžařů ČR Romana Kumpošta měla jasně deklarovat struktura financování sportu do následujících let.

„Smyslem tohoto zákona není jen omezení hazardu, ale zajištění dostatku prostředků pro sport,“ uvedl Svoboda s tím, že jeho strana je připravena schůzku se sportovními svazy iniciovat. Místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová zdůraznila, že jedním z důležitých bodů společné dohody je podpora tělesné výchovy ve školách: „Máme zájem rozšířit hodiny tělovýchovy a také soutěže mezi školami.“ 

Sportovní organizace se podílely i na návrhu konceptu ministerstva školství, který by měl zajistit sportu další zdroje financování. Podle lednových slov náměstka ministryně školství Jana Kocourka v České televizi by sport mohl získat další peníze ze zdravotního pojištění, z autorských práv a změnou loterijního zákona. Nová opatření by měla přinést sportu minimálně 1,1 miliardy korun ročně. Vyřešit by se tak měla situace, ve které jsou sportovní svazy závislé na penězích ze Sazky.

Video TK KDU-ČSL k financování sportu
video

TK KDU-ČSL k financování sportu

V současné době existují tři pilíře financování sportu - přímé vládní dotace, prostředky z rozpočtů krajů a obcí a příjmy z loterijních činností a zisku Sazky. Sportovní kluby si ale stěžují, že jim Sazka již nepřispívá takovými částkami jako v minulých letech. Žádají proto větší státní podporu. Svoboda se ale s lidmi ze sportovních svazů na setkání o Sazce nebavil: „Na našem jednání slovo Sazka nepadlo.“