Tisíce signatářů bojují za zachování unikátní věznice z 50. let

Uherské Hradiště – Úsilí uherskohradišťské radnice a politických vězňů o převedení místní věznice z 50. let, která bez využití chátrá již 16 let, nyní podpořila také petiční akce tisíců signatářů z celé České republiky. Lidé podepsaní pod peticí žádají po ministerstvu spravedlnosti, aby zabránilo třeba komerčnímu využití unikátního muzea totality.

„Ta budova je na tak lukrativním a exponovaném místě, že jsem přesvědčen, že nějaký podnikatel by to koupil i za těch pár desítek milionů,“ řekl České televizi iniciátor petice Jaroslav Křápek. Loni se již po mnoha letech radnice dohodla s ministerstvem spravedlnosti o převodu věznice za 16,5 milionu korun, celou akci ale zastavilo ministerstvo financí, protože převod objektu za polovinu odhadní ceny odporoval zákonu.

Z petičního textu:

„Žádáme, aby kompetentní úřady zabránily prodeji objektu pro jakékoli komerční účely a zabránily stavebním úpravám, které by mohly znehodnotit historickou hodnotu objektu.“

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Političtí vězni petici podporují nejen proto, že vznikla na místním gymnáziu, ale především proto, že nikde jinde ve střední Evropě se věznice pamatující represe 50. let nedochovala v autentickém stavu. „Tato je jediná ve stavu, v jakém jsme ji kdysi opustili,“ zavzpomínal pro ČT bývalý politický vězeň Vladimír Drábek na časy, kdy věznici vládly brutální metody vězeňských vyšetřovatelů v čele s Aloisem Grebeníčkem.

Podpisové archy budou po skončení petice odeslány do Parlamentu. Právě poslanci totiž budou na jaře rozhodovat o zákonu garantujícím převod věznice do majetku radnice v Uherském Hradišti.

Věznice
Věznice