AUDIO: Vymahači ČEZu se učí střílet, prý je ohrožuje organizovaný zločin

Praha - Polostátní elektrárenská společnost ČEZ cvičila ve střelbě a bojových uměních své zaměstnance, kteří mají na starosti odhalování černých odběratelů a vymáhání pohledávek. ČEZ se hájí, že jeho lidi jsou často napadáni a výcvik potřebují. Někteří politici mluví o skandálu a chtějí, aby s tím firma okamžitě přestala. Praktikami vymahačské skupiny ČEZu se již delší dobu zabývá taky Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Několik lidí už obvinil a v těchto dnech je seznamuje se spisem. ČEZ se ale brání, že nemá jinou možnost, jak se k elektroměrům dostat.

Videozáznamy, jež policie při vyšetřování zabavila útvaru netechnických ztrát, zachycují zaměstnance, kteří se v roce 2005 při třídenním výcviku v Náměšti nad Oslavou učili střílet, slaňovat či bránit se útokům psů. Další záběry ukazují členy odboru na kurzu přežití z roku 2006, kde například zabíjeli slepice. 

Na případ upozornil právní zástupce lidí, kteří se cítí praktikami společnosti ČEZ dotčeni. Podle právního zástupce černých odběratelů Jana Rytíře je takové jednání pracovníků ČEZu nepřípustné. „Elektrikáři tady nejsou od toho, aby slaňovali přehrady, stříleli, učili se obsluhovat granáty, lítali na padáku. To si myslím, že je hrozné, a já nechci, aby se takoví lidé přibližovali k mým dětem a k mým rodičům,“ tvrdí Rytíř.

ČEZ se hájí tím, že jeho lidi prý ohrožuje organizovaný zločin

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

Reportáž Roberta Maleckého

u_0202

Rozhovor s Annou Šabatovou a Martinem Pavlíčkem

Elektrárenská společnost dokonce zveřejnila zvukové záznamy, které mají dokazovat výhrůžky jejím zaměstnancům. Pravost těchto záznamů, které si můžete poslechnout na webu ČT24, se nicméně ČT nepodařilo ověřit. 

ČEZ tvrdí, že jeho zaměstnanci se pohybují ve velice náročném prostředí plném násilí a psychických tlaků, dostávají se i do nebezpečných situací. „My jsme přesvědčeni o tom, že musí mít nacvičeno, jak se v takových situacích zachovat,“ vysvětluje důvody, proč firma tímto způsobem postupuje, mluvčí ČEZu Martin Pavlíček.

Při jednom ze zásahů inspektorů ČEZu dokonce došlo k tragédii. Kontrolovaný černý odběratel z Poděbrad se před inspektory schoval v dílně, kde ho později manželka za doprovodu pracovníků ČEZu našla s prostřelenou hlavou. Případ byl nakonec uzavřen jako sebevražda. Server iDnes.cz uvedl, že podle předběžného výpočtu ČEZu tento černý odběratel odčerpal nelegálně elektřinu za více než půl milionu korun. 

Politici mluví o skandálu. ČEZ tak pravděpodobně bude muset speciální skupinu rozpustit. Podle Jana Vidíma je třeba okamžitě zabránit vzniku podobných polovojenských útvarů. Jeroným Tejc zase poukazuje na skutečnost, že doposud neexistuje žádný ucelený zákon o soukromých bezpečnostních agenturách. 

ÚOOZ se věcí zabývá a věc předá státnímu zástupci

Kriminalisté z ÚOOZ již několik lidí obvinili a v těchto dnech je seznamují se spisem. „V momentě, kdy toto seznamování skončí, budeme věc předávat státnímu zástupci s návrhem na vypracování obžaloby,“ dodal Pavel Hanák, mluvčí ÚOOZ. 

ÚOOZ obvinil 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o. z toho, že údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za „černý odběr“. Pracovníci útvaru netechnických ztrát firmy se trestné činnosti údajně dopustili v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. 

Od dubna 2005 až do současnosti prý nejméně v 50 případech odpojovali odběratelům elektrické energie dodávky. Poté je údajně nutili přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat. Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh. 

Společnost ČEZ Měření s.r.o.

vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Na firmu už v minulosti podalo hromadné trestní oznámení sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. V jeho čele je právník Jan Rytíř, který v Olomouckém kraji kandiduje do voleb za stranu Suverenita. Sdružení zastupuje více než osm desítek lidí, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami.

Výcvik vymahačů ČEZu
Výcvik vymahačů ČEZu
Více fotek
  • Výcvik vymahačů ČEZu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140116.jpg
  • Pavel Hanák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1402/140118.jpg