Rodiče malých diabetiků volají po příspěvku na péči

Ostrava - Rodiny s dětmi nemocnými cukrovkou mnohdy nedostávají sociální příspěvky na péči o osobu blízkou, přestože podle diabetologů pečují o své ratolesti nepřetržitě. Změnil se totiž způsob posuzování závislosti nemocných dětí na rodičích. Někteří z nich tak měsíčně přišli až o devět tisíc korun. Protože jim úředníci nepřiznávají sociální příspěvek, podepisují rodiče malých diabetiků petici proti ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

Zatímco diabetologové shodně potvrzují, že malé děti s cukrovkou nejsou soběstačné, radnice a posudkoví lékaři docházejí k opačnému závěru. „Podle zákona o sociálních službách se příspěvek na péči neposkytuje plošně na diagnózu, ale podle rozsahu potřebné pomoci a potřeby sociálních služeb,“ řekla České televizi mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Diabetoložka Naděžda Filáková:

„Určitě si myslím, že je oprávněné, že žádají příspěvek na péči, protože celý den o své dítě pečují.“

Video Reportáž Evy Lankočí
video

Reportáž Evy Lankočí

Předsedkyně občanského sdružení Dítě s diabetem Šárka Nosálková pro ČT uvedla, že do roku 2008 se čekalo na nějakou změnu, která přišla na podněty lékařů. „Ta změna nic nepřinesla,“ zdůrazňuje Nosálková. Rodiče dětí s cukrovkou by s ministerstvem práce a sociálních věcí rádi přidělování příspěvku na péči osobně projednali co nejdříve.

Květoslava Šarotská pečuje o svou čtyřletou dceru neustále, hlídat ji musí kvůli diabetes ve dne i v noci. Stát přispíval rodině devíti tisíci, po nové zprávě posudkového lékaře ale nedostávají nic. Podobných rodin jsou třeba v Moravskoslezském kraji desítky, petici podepsalo 150 z nich. Chtějí, aby se způsob posuzování závislosti nemocných dětí na rodičích změnil.