Kardiochirurgové v Motole zachránili dvě děti z Kambodže

Praha – Kardiochirurgové v pražském Motole odoperovali dvě kambodžské děti s vážnou srdeční vadou komorové přepážky, která bez operace končí smrtí. Děti přijely do Prahy na začátku prosince v rámci humanitárního projektu Medevac, jehož cílem je léčit těžce nemocné děti z oblastí postižených válkou. V Kambodži se totiž takový zákrok vůbec neprovádí. Zpět do země obě děti odletí pravděpodobně v polovině února.

„U obou pacientů operace proběhla úspěšně a zatím se zdá, že výsledek je velice dobrý,“ řekl ČT primář Kardiochirurgického oddělení FN Motol Tomáš Tláskal. Promodralé a unavené děti se po operaci během měsíce změnily k nepoznání. „Mám obrovskou radost. Vrátíme se domů a můj syn může jednou chodit do školy,“ uvedla matka malého Davína Šinoun Nov. „Od chvíle, kdy jsme přiletěli do Česka, z nás spadly starosti. Orvín měl obrovské problémy, teď už je zdravý,“ dodala matka druhého z chlapců Phan Sror.

Do konce roku by mělo přijet osm dětí z Afghánistánu a Kambodže

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Projekt Medevac vybírá pacienty ze států poškozených válkou, živelnými pohromami i z rozvojových zemí. Do konce roku by do Česka mělo přijet dalších osm dětí z Afghánistánu a Kambodže. Lékaři ale mohou vybrat jen zlomek z těch dětí, které by operaci potřebovaly. Podle dětského kardiologa z motolské nemocnice Tibora Kleina je velmi těžké děti vybírat, protože rozhodují o jejich životě nebo smrti: „To je na tom asi to úplně nejhorší.“


Za 17 let existence projektu Medevac se do rukou českých lékařů dostalo 126 pacientů. Přijeli především z Kosova a Iráku. Některé i z Bosny a Hercegoviny nebo Afghánistánu. V Česku se ročně rodí asi 550 dětí s vrozenou srdeční vadou, i závažné případy ale mají velkou šanci na přežití. V dětském kardiocentru FN Motol, kde je jediné centrum v celé ČR specializované na vrozené srdeční vady dětí, je úmrtnost do 30 dnů po operaci kolem 1,5 procenta. Pracoviště tak patří k absolutní světové špičce.

Chirurgové
Chirurgové