Soud začal řešit případ krádeží bankomatů

Brno - Brněnský krajský soud začal řešit případ Pavla Nováka, kterému hrozí až deset let vězení za krádeže bankomatů. Podle kriminalistů tak způsobil škodu více než 6,5 milionu korun. Před soudem stojí sám, přestože byl členem patrně pětičlenného gangu. Proti jeho komplicům se nepodařilo zajistit důkazy k zahájení trestního stíhání. Novák dnes odmítl vypovídat. Proces by měl při dalších jednáních pokračovat výslechy svědků a znalců.

Skupina se při krádežích nezdržovala s otvíráním bankomatů na místě, ale kradla je celé. Přestože tyto stroje váží desítky kilogramů, byli pachatelé schopni je ukrást za pár minut. Krádež měla vždy stejný scénář. Zloději v terénním voze najeli v noci přes skleněné dveře do prázdného nákupního centra. S využitím ocelového lana a tažného zařízení auta poté vyrvali bankomaty ze zdí a odvezli si je. Někde v lese pak s pomocí svářečky stroje otevřeli a vybrali si z nich hotovost.

Gang byl podle kriminalistů dokonale sehraný. Muži byli maskováni kuklami, ze záběrů bezpečnostních kamer vyplývá, že byli ozbrojeni. Vloupání trvalo jen pár okamžiků a bylo vždy tak rychlé, že bezpečnostní služby ani neměly šanci zareagovat.

Video Telefonát Jitky Volejníkové
video

Telefonát Jitky Volejníkové

Bankomaty kradli v roce 2007, kdy se na Moravě stalo více než deset obdobných případů. Některé nebyly dosud vyřešeny. Novák stojí před soudem za účast na čtyřech krádežích. První dvě se staly před třemi roky v červnu, kdy v Brně z hypermarketu Interspar zmizely hned dva bankomaty najednou. V srpnu pak skupina ukradla za jednu noc bankomat v brněnském nákupním centru Globus a z Olympie ve Velkém Týnci u Olomouce.