Nemocnice zaplatí téměř dva miliony za zmrzačení dítěte

Frýdek-Místek - Nemocnice v Třinci musí zaplatit matce za poškození zdraví její dcery 1,925 milionu Kč. Rodina Blanky Peprníkové požadovala 4,2 milionu, nemocnice nabízela 672 tisíc Kč. Rozhodl tak dnes v občanskoprávním sporu Okresní soud Frýdek-Místek. Podle rozsudku lékaři třinecké nemocnice zanedbali péči o tehdy pětiletou Sáru, když dívce nesprávným způsobem léčili zlomeninu ruky. Ta je nyní v loketním kloubu nepohyblivá, neroste a prsty zůstaly v takzvaném pařátovitém postavení. Nyní devítileté dítě čeká ještě dlouhodobá a bolestivá léčba, přesto mu zůstanou doživotní následky.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si po vynesení rozhodnutí ponechaly čas na případné odvolání. Právní zástupkyně nemocnice v závěrečném návrhu uvedla, že nemocnice rozsudek přijme. Potvrdila to i mluvčí nemocnice Lenka Franková. „Rozhodnutí soudu respektujeme. Nebudeme se odvolávat,“ řekla.

Odvolání ale zvažuje Peprníková. „Žádné peníze děvčátku nenahradí to, co je nevratně ztraceno. Případné odvolání musím probrat s klientkou. Ona rozhodne,“ řekl advokát ženy Petr Poloček. „Jsem zklamaná. Čekala jsem víc. O peníze nejde. I kdyby dostala pět milionů, tak jí to ruku nenahradí,“ reagovala Peprníková.

Dodala, že společně s dcerou má za sebou náročné období. „Těžké to ale bude dál. Až do 18 let, dokud se nezastaví růst. Musíme se starat a pořád jezdit k lékařům,“ řekla. Sára má i psychické následky. „Bojí se injekce, lékařů. Je na mě moc fixovaná,“ řekla matka.

Lékaři nerespektovali, že dítě si stěžuje na bolest a pláče

Podle rozsudku a také znaleckých posudků lékaři výrazně chybovali. Poraněnou ruku dali dívence do sádry. V té ji nechali čtyři týdny. Nerespektovali to, že dítě si stěžuje na bolest a často pláče. „Místo včasného řešení pacientku hodnotili jako afektovanou. Tvrdili, že má strach z lékařů a přeceňuje své zranění,“ řekl právník. Dodal, že jeden z doktorů nakonec rodině poradil, ať sádru ledují, že tak zmenší otok.

„Výsledek léčby je takový, že ruka je poškozena natolik, že dítě ji už nikdy nebude moci normálně používat,“ řekl Poloček. Třinecká nemocnice pochybení uznala. „Jednalo se o souhru nešťastných náhod a lidského pochybení,“ řekla právní zástupkyně nemocnice. Podle ní je problém jen v požadované částce. Nemocnice navrhovala odškodnění, které striktně odpovídalo hodnocení znalců. Ti jej vypočítali na 672 tisíc korun. Rodina naopak požadovala navýšení, což je podle zákona v mimořádných případech možné.