D8 asi letos nebude – chybí polovina stavebních povolení

Lovosice – Ředitelství silnic a dálnic chybí skoro polovina stavebních povolení k dostavbě dálnice D8. Šestnáctikilometrový úsek přes České středohoří má být přitom dokončen letos v prosinci. ŘSD ovšem již připustilo, že dálnici asi nedostaví včas. Krajští politici o tom hovoří již delší dobu stejně jako ekologové. Právě jejich stížnosti jsou podle státního úřadu hlavním důvodem zdržení.

Dálnice D8, která má propojit Prahu s Ústím nad Labem a Drážďany, vzniká již celé čtvrtstoletí. Od roku 2006 přitom zbývá dokončit poslední úsek přes České středohoří. Ten má být hotov letos v prosinci, ale Ředitelství silnic a dálnic již počítá s tím, že nebude. Dosud totiž nemá více než dvě desítky stavebních povolení, včetně toho nejdůležitějšího – na celou trasu dálnice.

„Tato komplikovaná stavba, kde je řada mostů a dva tunely, potřebuje desítky stavebních povolení. Asi z 50 máme pravomocných 54 procent,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Ředitelství tak zatím staví takzvanou salámovou metodou, tedy v úsecích, kde stavební povolení má. Ostatními částmi stavby na ně pak naváže.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Podle úřadu mohou za zdržení stavby D8, již zatím objíždějí auta a kamiony po silnicích, které procházejí mnoha obcemi, ekologové. „Velmi výrazným vlivem na zpoždění té stavby, je opakované podávání žalob a kasačních stížností ze strany ekologických sdružení,“ uvedla Vápeníková.

Kdy bude dálnice hotova, přitom stále není jasné. Ekologové totiž znovu napadli klíčový dokument – územní rozhodnutí. Spor má rozhodnout ústecký krajský soud. Pokud by územní rozhodnutí zrušil, přijde Ředitelství silnic a dálnic o evropské dotace, za které D8 staví.