Vesecká má předsevzetí: Boj proti korupci

Praha – Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vytáhla do boje proti korupci. Stanovila si jej jako jednu ze svých priorit pro rok 2010. Na Žofínském fóru navrhla zavést ohlašovací povinnost v případech podplácení nebo braní úplatků. Policisté a státní zástupci se totiž často nedozvědí o korupčním jednání. V pořadu Hyde Park zároveň řekla, že hodlá prošetřit podezřelé případy, jako je kauza gripenů nebo vražda podnikatele Mrázka. K případu Jiřího Čunka se ale státní zastupitelství vracet nehodlá. Podle Vesecké totiž nejvyšší soud rozhodl, že postup jejího úřadu byl v pořádku.

Vesecká se podle svých slov chystá bedlivě věnovat sporným kauzám. „Mohu slíbit, že pokud dojde k ukončení věcí, využiji svých práv nejvyššího státního zástupce tyto věci přezkoumat. Činím tak v otázce gripenů, vraždy Mrázka, v rámci porušení lékařské péče. To jsou věci, které patří do kompetencí nejvyššího státního zástupce,“ řekla Vesecká v Hyde Parku.

Právě gripeny chce na lednové schůzi Poslanecké sněmovny projednávat ODS. Protikorupční policie případ nedávno ukončila, státní zastupitelství však rozhodlo znovu jej prozkoumat. „Kauza byla odložena s tím, že nebude dál vedeno trestní stíhání, a já jsem se rozhodla vzhledem k závažnosti a rozsahu podezření z trestné činnosti vyvolat jednání v této kauze znovu a prošetřit, zda opravdu byly provedeny a správně vyhodnoceny všechny důkazy. To je mým cílem,“ uvedla Vesecká v Hyde Parku. Sněmovnu chce informovat o dosavadním průběhu šetření.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Vesecká navrhuje povinná hlášení o korupci

Boj proti korupci považuje státní zástupkyně za svou prioritu. „Je to fenomén, který je velice závažný a ohrožuje veškerý život společnosti, ať už vezmeme politiku, ekonomiku, veřejnou správu,“ dodala Vesecká. „Úspěšný boj s korupcí znamená především prevenci, průhlednost a teprve až poté represi,“ uvedla nejvyšší státní zástupkyně.

Stejnému tématu se dnes věnovala i na Žofínském fóru, kde navrhla zmíněnou ohlašovací povinnost v případech podplácení nebo braní úplatků. Ministr vnitra Martin Pecina ji však vidí jako problematickou. Lidé, kteří nemají pro svá tvrzení o uplácení v ruce důkazy, by podle něj mohli být podezříváni z křivého nařčení. Podle předsedy správní rady české pobočky Transparency International Václava Lásky pak v případě, že úředník donese listiny dokazující korupci na úřadě policii, může být také obviněn z trestného činu.

Vesecká dnes zároveň upozornila na možná úskalí jednoho z opatření Pecinova protikorupčního balíčku - protikorupčního agenta. Podle ní je velmi důležité, aby byla jeho pozice přesně definována. Pokud by totiž jakékoli uplácení vyprovokoval, nebylo by jeho činnost možné vzít jako důkaz v trestním řízení. Protikorupční balíček by měla projednávat sněmovna na své mimořádné schůzi 9. února.