Ve sněmovně klid, interpelace přiliš pozornosti nevyvolaly

Praha - Po včerejších obstrukcích a protahování schůze do pozdních večerních hodin se zdálo, že dolní komora není schopná shodnout se téměř na ničem. Dnešní jednání však bylo klidné. Poslanci se totiž nezabývali žádnými kontroverzními body - ty přesunuli na mimořádné schůze. Na programu tak byly především pravidelné čtvrteční interpelace na premiéra a další členy vlády. Na poslance čekaly také více než desítky mezinárodních smluv, úmluv a dohod. Šéf sněmovny Miloslav Vlček odpoledne svolal dvě mimořádné schůze na příští středu. Poslanci mají jednat o údajné korupci v kauze gripen či dluhopisovém programu.

Volný program občanští demokraté využili mimo jiné ke kritice předvolebního slibu ČSSD, že sociální demokracie zajistí důchody v poměru 74 procent k průměrné čisté mzdě. Nyní je to asi 54 procent. Opatření by podle místopředsedy ODS Petra Nečase zvýšilo státní výdaje o více než 120 miliard korun. ODS dnes také odmítla návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodu s tím, že k tomu není důvod, protože se seniorům nezvýšily výdaje. Na následném brífinku to však socialisté striktně odmítli.

Celý den panovala v poslaneckých lavicích vesměs líná atmosféra. Situace se dostala jednou i tak daleko, že předseda sněmovny Miloslav Vlček musel schůzi přerušit, neboť počet přítomných poslanců byl tak nízký, že sněmovna nebyla usnášeníschopná. Po půl hodině se naštěstí začaly lavice zákonodárců opět plnit.

Fischer opět hájil stažení novely horního zákona

Premiér Jan Fischer při interpelacích opět obhajoval postup vlády při stažení návrhu novely horního zákona ze sněmovny. Předloha by usnadnila odpis uhlí pod severočeskými obcemi. Krok vlády ostře kritizoval poslanec Strany zelených Martin Bursík, připomněl třeba vazby těžební firmy Czech Coal na Fischerova poradce Vladimíra Mlynáře. Fischer dnes při sněmovních interpelacích řekl, že předsedu dozorčí rady Czech Coal Jana Dobrovského zná i on.

Fischer dnes odpovídal na Bursíkovy otázky, podle exministra životního prostředí bylo stažení návrhu nestandardní. Již dříve prohlásil, že vláda podlehla uhelné lobby a věc by mohla nasvědčovat korupčnímu jednání. Návrh na stažení předložil podle premiéra ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. „Já ani nikdo z mých spolupracovníků se na tom nepodílel,“ zdůraznil. Dodal, že návrh podpořili všichni přítomní ministři kromě ministra životního prostředí Jana Dusíka.

Záznam interpelací na premiéra Jana Fischera najdete zde.

Hřebčín v Kladrubech se privatizovat nebude

Ministr zemědělství Jakub Šebesta dnes poslancům potvrdil, že jeho resort neplánuje privatizaci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Kvůli hřebčínu ho interpelovali hned tři poslanci. Ministr zopakoval, že přeměnou státního podniku na příspěvkovou organizaci chce získat peníze na jeho záchranu. Přeměna má umožnit získání evropských dotace ve výši 300 milionů korun. Státní podnik totiž o dotace žádat nemůže a v rozpočtu na nutnou rekonstrukci není podle ministra dost zdrojů.

Elektronické hlídání domácích vězňů má být zavedeno od ledna 2011

Hlídání domácích vězňů elektronicky by mělo být plošně zavedeno od ledna příštího roku. Tendr na systém chce úřad vyhlásit do dvou týdnů, řekla dnes při interpelacích ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Zkušební provoz elektronických náramků by měl být ještě letos. Den hlídaní jednoho domácího vězně by měl podle předpokladů stát kolem 300 korun. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který ministryni interpeloval, ale pokládá cenu za příliš vysokou. Kovářová podle svých slov také není s částkou spokojena a věří, že bude nižší.

Kromě interpelací měli poslanci na programu schválení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení pro letošní rok a první čtení vládních předloh o ověřování střelných zbraní, o elektronických komunikacích a o obchodování s emisními povolenkami.