Pezoldová nemá nárok na pozemky u pražských paláců

Praha - Pozemky na Hradčanech u Schwarzenberského a Salmovského paláce v době smrti Adolfa Schwarzenberga již šlechtici nepatřily. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud, který tak s konečnou platností zamítl žalobu dědičky hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžběty Pezoldové. Schwarzenberg zemřel v roce 1950, pozemky přešly na stát o dva roky dříve. Pezoldové již nyní zbývá pouze možnost dovolání k Nejvyššímu soudu a podle vyjádření svého právního zástupce jej hodlá využít.

„S rozhodnutím nesouhlasíme, podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl po jednání novinářům právník Pezoldové Viktor Rossmann. U soudu argumentoval tím, že se zvláštní zákon z roku 1947, takzvaný Lex Schwarzenberg, nevztahoval na nemovitosti na Hradčanech. Podle něj totiž nesloužily zemědělskému, průmyslovému ani obchodnímu účelu, jak zákon vymezoval.

Dědička posledního šlechtického majitele Adolfa Schwarzenberga si v Česku dělá nárok na stovky nemovitostí. Majetek někdejší hlubocké větve rodu se odhaduje na čtyřicet miliard korun. Soudy její nároky dosud převážně odmítaly. Proti nevlastnímu bratru Karlu Schwarzenbergovi se postavila před soud kvůli třeboňské hrobce. Komu památka náleží, rozhodne až konečný výsledek dědického řízení. 

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Hraběnka Pezoldová už s jednou žalobou uspěla

Dědictví, o které Pezoldová usiluje, přešlo na stát před únorem 1948. Majetek hlubocké větve Schwarzenbergů byl totiž zestátněn v roce 1947 na základě zvláštního zákona. Pezoldová tvrdí, že je zákon - známý jako Lex Schwarzenberg - protiústavní.

Alžběta Pezoldová

„V závěti mého otce bylo výslovně uvedeno, že jeho dědicové se musejí snažit o navrácení majetku, a sice co nejdřív.“

V únoru roku 2009 potvrdil její nárok na Schwarzenberskou hrobku v Domaníně u Třeboně jindřichohradecký okresní soud. Podle nálezu Ústavního soudu totiž hrobka zestátněná být neměla, z čehož dál vychází ve svých žádostech o navrácení majetku i Pezoldová. „Jsme si jisti, že zákonem Lex Schwarzenberg nemělo být konfiskováno nic, ale i kdyby ho mělo být nějak používáno, tak jenom na podnikatelský majetek Adolfa Schwarzenberga,“ komentovala stanovisko hraběnky její mediální zástupkyně Martina Pařízková.