Ústavní soud odmítl Roztočilovu stížnost

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Rostislava Roztočila, který dostal trest 13 let vězení za vraždu egyptského studenta v roce 1975. Roztočil před dvěma lety proti rozsudku podal dovolání i k Nejvyššímu soudu, ten ho ale zamítl. Roztočil zřejmě žije v Německu. Před pěti lety se svým spoluvězněm utekl z věznice v Plzni na Borech. Serveru iDnes.cz řekl, že žije ve Stuttgartu a chce se obrátit na soud pro lidská práva ve Štrasburku.

„Nic jiného jsem ani nečekal,“ komentoval Roztočil odmítnutí své žádosti serveru iDnes.cz. Je podle svých slov přesvědčen, že se do vězení nevrátí. Naopak sám se obrátí na soud pro lidská práva ve Štrasburku, aby očistil jeho jméno. Případ už si podle něj převzalo Německo a ČR už na něj prý nemá žádné právo. Na jaře by se podle něj mělo rozhodnout, jestli se trestu zbaví. Do Štrasburku chce podat stížnost, i kdyby ho německá justice zprostila viny: „Mně jde o celkové očistění a budu se snažit, aby mi Česko nahradilo veškerou újmu za těch pět let, co jsem strávil ve vězení. To jim nedaruju.“ Žije prý ve Stuttgartu: „Co jsem v Německu, tak tu mám dvě zaměstnání. Pracuju jako hokejový trenér mládeže a také dělám v informatice a logistice.“

Rostislav Roztočil:

0„Je možné, že si zbytek trestu odsedím v Německu. Záleží ale na tom, jak Německo rozhodne a tady je tisíce možností. Když zůstane rozsudek potvrzený, tak polovičku už mám odseděnou a u té druhé je velká šance, že mi bude podle německých zákonů prominuta. Je tu i další možnost. V Německu by mi mohli počítat dva dny za jeden den v českém vězení, takže bych to měl v podstatě odseděné. Pravděpodobnost, že bych šel do vězení je tedy minimální, skoro žádná.“

zdroj: iDnes.cz

České soudy Roztočila uznaly již dvakrát vinným z vraždy. Taxikář Roztočil se prý v roce 1975 dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného muže nalezla policie až o půl roku později.

Roztočil vinu popírá. Emigroval do Rakouska, později žil v Německu. Za vraždu byl nejprve v roce 1985 odsouzen v nepřítomnosti. Soudy mu uložily výjimečný trest. Do vězení však nenastoupil a po roce 1989 několikrát beztrestně navštívil Česko. Policisté jej zadrželi až v roce 2000. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou a vrátil se do Německa.

Německo Roztočila vydat nechce, prý tam žije řádně

Německé úřady v roce 2006 Roztočila vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za svůj útěk a začne nový proces. V něm však soudy muže znovu uznaly vinným. Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl. Podle médií znovu žil v Německu. Loni v březnu Německo údajně odmítlo vydat Roztočila do Česka. Tamní úřady to odůvodnily tím, že se Roztočil trvale zdržuje v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin, a je plně integrován do sociálních a společenských struktur. Zbytek trestu si Roztočil může teoreticky odpykat jak v Česku, tak v Německu.

Rostislav Roztočil
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK