O autovlaky ČD mají cestující zájem

Praha - Autovlaky Českých drah (ČD) loni přepravily 13 061 vozidel, nejvíce od roku 1997, kdy dráhy službu spustily. Ve srovnání s rokem 2008 je to víc o 9,5 procenta. Nejvíce měli cestující zájem o noční autovlak mezi Prahou a Košicemi. Autovlaky se nejvíce využívají během letních prázdnin a nabízejí výhodnou kombinaci pohodlné a bezpečné železniční dopravy na velkou vzdálenost. Navzdory takovému boomu ale převozů aut do dalších destinací nepřibývá, naopak: letos lidé poprvé po letech například k moři vozidlo po kolejích neodvezou.

„Celoročně jsme zajišťovali provoz denního a nočního autovlaku mezi Prahou a Košicemi, nočního spoje mezi Prahou a Popradem a v letní sezoně jezdil také mezi Prahou a chorvatským Splitem,“ uvedl ředitel produktů a obchodu ČD Aleš Ondrůj. Sezonní autovlak z Prahy do Splitu nebudou dráhy letos vypravovat. Důvodem prý je rozhodnutí maďarských a chorvatských železnic, které odmítly na vlak přispívat. Veškeré náklady by tak hradily České dráhy.

Nejvyužívanější byl noční autovlak spojující Prahu a Košice, který loni přepravil 5686 aut. Druhá příčka patří spojení Prahy a Popradu, které podle informací ČD využívají rekreanti směřující do Tater, bylo na něm přepraveno 5971 aut. 

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího

Za jednosměrnou přepravu auta a řidiče na trase Praha - Poprad - Tatry motoristé zaplatí 54,7 eura (zhruba 1429 korun). Za přepravu auta a řidiče autovlakem mezi Prahou a Košicemi si dráhy účtují 48,7 eura (zhruba 1272 korun). Ceny do jiným zemí už by ale pro cestující tak lákavé nebyly: „V případě dalších destinací vždycky narážíme na to, co byl problem u vlaku Jadran, a to jsou vysoké finanční požadavky zahraničních dopravců,“ vysvětluje ředitel marketingu ČD Aleš Ondrůj.

Autovlaky jsou v provozu v řadě evropských zemí. Nabízejí výhodnou kombinaci pohodlné a bezpečné železniční dopravy na velkou vzdálenost s dostupností a mobilitou vlastním vozem v cílové destinaci. Problémem autovlaků v Česku je ale fakt, že ČD žádné vagóny na převoz aut nevlastní – a i pro pravidelné spoje si je dlouhodobě jen pronajímají.

Celkový vývoj přepravy automobilů autovlaky ČD
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24