Lékaři chtějí lepší podmínky očkování proti pneumokoku

Praha - Praktičtí dětští lékaři nadále požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví zajistilo lepší podmínky očkování proti pneumokokům. Přejí si, aby mohli vakcínu psát na recept jako v jiných zemích. Nyní ji musejí nakupovat sami od distributora. Prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje postup za „naprosto nestandardní“. Podle něj lékaři očkovat proti pneumokokům chtějí, odmítají však za něj nést ekonomické riziko. Plošné dobrovolné očkování nejmenších dětí proti pneumokoku umožnil zákon od 1. ledna. Dětští praktičtí lékaři z Jihomoravského, Zlínské kraje a z Vysočiny jsou proto ve stávkové pohotovosti.

ČLK požaduje od ministerstva písemnou záruku toho, že lékaři dostanou očkovací látku proplacenu pojišťovnou. Písemnou garanci úhrady vakcíny dostali lékaři podle mluvčího Vlastimila Sršně v metodickém pokynu, který je dostupný na webu ministerstva.

„Je spousta kolegů, kteří dosud nezahájili očkování,“ řekla místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hüllerová. Bojí se prý, že by museli vakcíny hradit ze svého. Jedná se podle ní o desítky tisíc korun. „Není to pravda, od zdravotních pojišťoven i distributorů víme, že 99 procent lékařů bez problémů očkuje,“ sdělil naopak Sršeň.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

ČLK upozornila, že za leden lékaři nedostali od pojišťoven zaplacenu ani korunu. Podle ministerstva je to logické a zpožďování plateb podle něj až na výjimky nehrozí. Pokud lékař vystaví pojišťovně fakturu až na konci měsíce, ta ji do 30 dnů proplatí. „Peníze od pojišťovny dostanou minimálně o měsíc dříve, než musí vakcínu zaplatit distributorovi,“ uvedl Sršeň. Lhůta, dokdy musí zaplatit distribuční firmě, je 180 dní, po půl roce od zavedení nového systému 90 dní, dodal. Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel navíc sdělil, že lékárníci garantují dodání požadovaného množství očkovací látky, a to na základě žádanky. Lékaři nebudou muset nic hradit hotově, žádanka má měsíční splatnost.

Očkování nejmenších vyšlo rodiče až na sedm tisíc

Úhradu očkovací látky proti pneumokokovým infekcím garantuje například i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispěje letos na očkování proti pneumokokovým infekcím z fondu prevence až na dvě dávky rodičům dětí, u nichž se očkování zahájilo už loni.

Dříve rodiče platili vakcíny sami. Jedna vakcína vyšla asi na 1 700 korun. Protože nejmenší děti potřebují čtyři dávky, mohou rodiče těchto dětí od ledna ušetřit až 7 000 korun. Zákon stanoví jasné podmínky, kdy může být dítě očkováno. Plně hrazené očkování se týká dětí, u nichž se zahájí mezi třetím a pátým měsícem a do sedmého měsíce dostanou tři dávky. Dávky se aplikují přibližně po měsíci.

Logo lékárny
Logo lékárny
Více fotek
  • Logo lékárny autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/264/26313.jpg
  • Dětské očkování autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1406/140577.jpg