Stát jedná o zrušení části objednávky vakcín proti chřipce

Praha – Česká republika uvažuje o zrušení části objednávky vakcín proti prasečí chřipce. Premiér Jan Fischer už pověřil ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby začala s firmou GlaxoSmithKline, která vakcíny dodává, jednat. Co s přebytečnou vakcínou se ale podle Juráskové definitivně rozhodne až za několik měsíců, na základě počtu očkovaných a doporučení epidemiologů. Nevyloučila, že část může být nabídnuta i dalším zájemcům.

„Pracujeme prostě s faktem, že vakcín tady může zbýt poměrně dost, takže by samozřejmě byl hřích s dodavatelem nejednat o nějaké možnosti odkupu,“ řekl ČT premiér Fischer. Smlouva, kterou má ČR s firmou uzavřenou, ale nepočítá s tím, že bychom neodebrali celou objednávku. Není tak jasné, zda bude možné část vakcín nepřevzít, případně zda by to pro stát neznamenalo pokutu. Společnost GlaxoSmithKline ale slovy své mluvčí potvrdila, že je připravena s ministerstvem jednat.

Stát na nákup vakcín vyčlenil přes 200 milionů korun. Z milionu objednaných dávek je 700 tisíc určeno pro chronicky nemocné a zbytek pro zdravotníky a lidi pracující v profesích nezbytných pro chod státu. V Česku je nyní 238 tisíc dávek, očkovat se ale nechalo jen 62 tisíc lidí. Proti povinnému očkování 200 tisíc lidí se navíc zvedl odpor. Prezident Václav Klaus ho dokonce označil za „pošlapávání lidské svobody“.

Video Reportáž Veroniky Kabátové a Olgy Málkové
video

Reportáž Veroniky Kabátové a Olgy Málkové

Nadbytečných vakcín se zbavují i další země

Expirační doba vakcíny je dva roky, kabinet proto plánuje, že si v každém případě ponechá nejméně 100 tisíc dávek pro případ třetí vlny chřipek, která bývá nejhorší. V České republice je oficiálně hlášeno 95 obětí viru prasečí chřipky, v uplynulém týdnu hygienici nezaznamenali žádný případ úmrtí. Podle virologů ale kmen prasečí chřipky téměř vytlačil tu běžnou.

Podle ministryně patříme v počtu objednaných vakcín k nejkonzervativnějším státům Evropy. Nejsme ale jediný stát, který se chce nadbytečných vakcín zbavit. Francie, která jich objednala 94 milionů, už část odprodala Kataru a Egyptu. Nizozemsko objednalo 34 milionů dávek, zbavit se chce 19 milionů. Belgie, která je s více než deseti miliony obyvatel srovnatelná s Českem, nakoupila 12,6 milionu vakcín, deset procent chce dát rozvojovým zemím.

Dana Jurásková při očkování
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš