Sněmovna schválila dluhopisy, daň na pivo zůstává

Praha - Poslanci se po zdlouhavém vyjednávání shodli na programu dnešního jednání a rozhodli o několika důležitých normách.  Nejprve odmítli senátní návrh na snížení daně z piva o 50 haléřů na půllitr. Sazba tak zůstane na vyšší úrovni, kde je od letošního 1. ledna. Poslanci také schválili vydání státních dluhopisů za 153,2 miliardy korun na krytí letošního schodku státního rozpočtu, jehož schválený deficit je o téměř deset miliard vyšší. Zákon nyní zamíří do Senátu, který v minulosti vždy umožnil jeho přijetí. Normu by pak dostal k podpisu prezident. Dále sněmovna schválila novelu audiovizuálního zákona. Měla by do českých televizí zavést product placement, tedy reklamu přímo ve filmu či seriálu. Nynější schůze sněmovny bude pokračovat příští týden, kdy přesně, není jasné. Pro dnešek poslanci jednání odpoledne přerušili.

Ve druhém čtení poslanci připojili k atomovému zákonu předlohu, která postihuje útoky laserem na letadla. Podle některých poslanců lze ale trestat tyto činy již nyní, jiní mluvili o virtuální realitě. Další přílepek k novele atomového zákona zpřísňuje postihy za pytláctví. Předloha dnes přečkala dvě hlasování o vrácení do prvního čtení. V závěrečném schvalování bude čelit návrhu na zamítnutí.

V atomovém zákoně navrhují poslanci ČSSD příspěvky obcím v havarijních zónách jaderných elektráren. Novely kvůli letadlům k nim navrhl Zdeněk Lhota (ODS). Úřad pro civilní letectví má získat pravomoc vymezit kolem letišť ochranné pásmo, ve kterém by se lasery nesměly používat. Lidem, kteří by zákaz porušili, by hrozila až třímilionové pokuta přímo od úřadu, nebo vězení.

Za týden budou dokonce 4 mimořádné schůze

Poslanci levice iniciovali už čtvrtou mimořádnou sněmovní schůzi příští týden. Předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) ji svolal na čtvrtek od 09:00. Na programu je třeba způsob schvalování státní energetické koncepce a návrh na zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění.

Poslanci by měli projednat ve druhém a třetím čtení návrh ČSSD, podle kterého by energetickou koncepci neschvalovala vláda, nýbrž sněmovna. Na programu je třetí čtení komunistického návrhu na zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění. V prvním čtení by měla sněmovna probrat předlohu ČSSD a Strany zelených, která by zakázala anonymní akcie.

První mimořádná schůze příští týden má být v úterý. Na žádost ČSSD a ODS mají poslanci projednat třeba návrh na vrácení mateřské na loňskou úroveň a na proplácení prvních tří dnů nemoci. Dvě mimořádné schůze iniciovala ODS, svolány jsou na středu. Na programu je například debata o údajné korupci při pořizování stíhaček gripen a poslanecká novela horního zákona, která se stala jedním z důvodů ostrého sporu poslance Martina Bursíka (SZ) a premiéra Jana Fischera.

Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24