Krajská zdravotní odmítá říct, kolik dala za hrazení poplatků

Ústí nad Labem – Krajská zdravotní, která sdružuje pět krajských nemocnic na Ústecku, odmítá říct, kolik zaplatila za pacienty, kteří v jejích lékárnách kupují léky. Tvrdí jen, že na poplatcích vydělala. Konkrétní částka je ale podle ní obchodní tajemství. Společnost dává už rok takzvaný bonus, který kopíruje třicetikorunový poplatek za recept. Chce tak nalákat do lékáren další pacienty. Někteří zastupitelé ale na informaci trvají, spor tak může skončit i u soudu.

Podle mluvčího společnosti Jiřího Vondry jde o údaje z finančnictví a Krajská zdravotní nevidí důvod, proč by před konkurencí měla finanční toky zveřejňovat. Společnost ale vlastní Ústecký kraj, který podle spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka částku zveřejnit musí: „Nepochybně jde o veřejné prostředky, celý ten podnik je vlastnictvím veřejnosti, tedy akciovou společností kraje, která má úplnou informační povinnost.“

Zastupitele odmítavé stanovisko neodradilo a na zveřejnění informací trvají. „Já považuji tuhle informaci za naprosto skandální a neskutečnou, velmi rád bych se dozvěděl, jaké důvody je k tomu vedou,“ řekl ČT zastupitel Ústeckého kraje Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Ostatní kraje částky za uhrazené poplatky zveřejnily. Ústecký ale uvedl jen ty, které platí ze svého rozpočtu, například za pobyt v nemocnicích. Do poloviny prosince šlo o 38 milionů korun. Jeho systém se ale nelíbí ministerstvu vnitra, které mimo jiné i s tímto krajem zahájilo správní řízení.  

Video Reportáž Jana Stuchlíka a Terezy Baldové
video

Reportáž Jana Stuchlíka a Terezy Baldové

U Nejvyššího správního soudu už vedly spory kvůli neposkytnutí informací řady společností. Většinou ale prohrály a nakonec je tak poskytnout musely. U soudu pravděpodobně skončí i spor s Krajskou zdravotní. Návrh k soudnímu řízení chce podat zastupitel Doubrava. Podle Kužílka by takový spor určitě vyhrál.

Kolik kraje utratily za hrazení poplatků
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24