Exekucemi se to v Česku jen hemží

Praha – V Česku stále přibývá exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory, která zároveň varuje, aby lidé, kteří o svůj majetek nechtějí přijít, nebydleli s dlužníky. Kromě toho přibývá i stížností na práci exekutorů. Kancelář ombudsmana tak řeší stovky případů. „V loňském roce evidovalo ministerstvo spravedlnosti necelých pět set stížností na exekutory. Pouze patnáct procent z nich bylo odůvodněných,“ podotkla mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Jedním z lidí, u kterých zazvonili exekutoři, je i dokumentarista František Jůza. Jeho syn je totiž dlužníkem. Jůza se stará o těžce nemocnou ženu a finančně na tom moc dobře není. „Během chvíle jsem přišel o kameru, počítač, fotoaparát, který mi slouží k uživení,“ popsal František Jůza z Třebíče. „Bylo nám řečeno, že pokud do rána neseženeme peníze, tak odvezou majetek,“ dodal.

Podle viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška nejsou rodiče povinni platit dluhy za své děti. Problém je ale v tom, že syn pana Jůzy má v jeho bytě nahlášený trvalý pobyt. Exekutoři sice oprávněně přišli do bytu, ale majetek, který chtěli zabavit, dlužníka nebyl. Je to ale nezajímalo.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

„V případě, že tatínek je vlastníkem těch věcí a není tím dlužníkem, tak by měl podat písemný návrh na vyškrtnutí těch věcí ze soupisu,“ vysvětlil Prošek. Podobných případů evidují exekutoři v zemi stovky. I kvůli tomu spustila exekutorská komora bezplatné poradny pro veřejnost.