Na školách se bude zkoušet nový typ psacího písma, má být jednodušší

Praha – Školáci se už možná brzo budou učit psát novým písmem. Ministerstvo školství totiž chce ve spolupráci s pražskou pedagogickou fakultou v několika desítkách škol od září ověřovat nový typ psacího písma Comenia Script. To je více podobné písmu tiskacímu a jednotlivá písmena se ve slovech i méně spojují. „Nové písmo je jednodušší i vstřícnější třeba vůči levákům nebo dětem, kterým jde psaní hůře, navíc je praktičtější z hlediska dalšího používání v životě,“ vysvětluje výhody nového typu písma náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger.

Současné psací písmo totiž děti v životě prakticky nepotkají. Od tiskacího je naprosto odlišné a většina textů se už píše na počítačích. Naučit se psát přitom stojí hodně sil - jak prvňáčků, tak i rodičů. Autorka písma Comenia Script Radana Lencová zdůrazňuje, že bude učení jednodušší pro děti i rodiče. Podrobnější informace o novém písmu najdete zde.

Nově se třeba budou psát háčky a čárky hned, a ne až po dopsání celého slova. Děti by tak měly na diakritiku méně zapomínat. Současné psací písmo, které se vyučuje na školách, je staré 80 let. I psací písma ve většině evropských zemí jsou více podobná novému typu Comenia Script.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Pokud se nové písmo osvědčí, školy by ho mohly začít používat jako další možnou variantu při výuce psaní. A třeba i jen pro některé skupiny dětí, jako jsou leváci nebo dysgrafici. Už teď je písmo Comenia Script k dispozici v elektronické podobě, aby si mohli učitelé vytvářet vlastní pracovní listy nebo písanky.