Bursík je lídrem zelených v Ústeckém kraji

Most - Lídrem Strany zelených v Ústeckém kraji v květnových volbách do sněmovny bude bývalý předseda strany a exministr životního prostředí Martin Bursík. Jako svého lídra si ho zvolili delegáti krajské konference v Mostě. Bursík jde do voleb s tím, že chce zastavit plány na bourání severočeských vesnic kvůli těžbě a spalování uhlí. Je prý třeba zastavit všechny další projekty, které by nenávratně zničily krajinu. Kampaň povede symbolicky z Horního Jiřetína, ohroženého těžbou uhlí.

Svůj program staví také na boji proti korupci a mravnímu úpadku ve společnosti. „Nemohu se nadále dívat na to, jak se rozkrádají veřejné peníze,“ uvedl v prohlášení Bursík. Obvinil ředitele státních a městských firem, že se chovají jako „ruští bossové“ a přihrávají zakázky svým kamarádům.

Bývalý ministr životního prostředí odešel z vedení strany po neúspěchu v loňských evropských volbách. Vedení strany ale opustil podle svého názoru příliš brzy. Současný předseda Ondřej Liška není pro předvolební boj „dostatečně zkušený, výrazný a pevný“, konstatoval Bursík. Lišku včera zvolili delegáti do čela kandidátky v Praze.

V předčasných sněmovních volbách, které se měly konat na podzim, Bursík odmítl kandidovat. Po Novém roce však dal znovu najevo zájem ucházet se o poslanecké křeslo. Předseda zelených v Ústeckém kraji Petr Klepiš už v sobotu oznámil, že pokud by se Bursík stal lídrem, nynější poslanec zelených ve sněmovně Přemysl Rabas by byl na kandidátce dvojkou.