Zubaři chtějí zpoplatnit plomby

Praha - Česká stomatologická komora chce, aby zubaři mohli brát peníze i za běžné amalgámové plomby. Neplatili by senioři nad 65 let a děti do 18 let. Zubaři mají od pojišťovny za plombu 220 korun, chtějí 400 korun, někteří už je vybírají. Pokud ale mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí za běžnou plombu vybírat, řekl dnes novinářům prezident komory Pavel Chrz. Vyzval pacienty, aby si stěžovali komoře, pokud by za péči hrazenou z pojištění museli v ordinaci zaplatit. Podle Chrze by zpoplatněním plomb pojišťovny ušetřily 1,2 miliardy ročně, které by se daly využít na ostatní zubní péči. Představa zubařů má rovněž podporu ministerstva zdravotnictví, svaz pacientů ale nápad razantně odmítá.

 „Tak, aby mohlo dojít k úspoře v systému veřejného zdravotního pojištění, by pacient měl hradit celou částku, která se pohybuje v průměru kolem 400 korun,“ řekl Chrz. Podle něj se také uvažuje o úlevách pro pacienty, kteří chodí na pravidelné preventivní prohlídky, tahle myšlenka ale naráží na nedostatek lékařů. Systém postavený pouze na pravidelných preventivních prohlídkách by podle Chrze mohl některé pacienty zaskočit tím, že by se při sebevětší vůli žádné nemohli zúčastnit.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň:

„Ministerstvo zdravotnictví zastává ten názor, že u každého typu léčby by měla být minimálně jedna alternativa, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.“

Video Studio 6 s Pavlem Chrzem
video

Studio 6 s Pavlem Chrzem

Studio 6 s Pavlem Chrzem

S6 - 08.02.10

Reportáž Jitky Szászové

V současné době platí pojišťovny za výplň 220 korun, podle propočtů komory jsou reálné náklady kolem 400 korun. Pokud zubař ošetří stejný zub v jednom roce vícekrát, například když pacientovi vypadne plomba, pojišťovna už mu opakované ošetření nezaplatí. Stávající částka se totiž vztahuje na ošetření jednoho zubu v jednom roce.

Na zubní péči jde nyní ročně zhruba osm miliard korun a ročně se v Česku dělá asi 5,5 milionu plomb. „Každá desetikoruna, která by se přidala ke stávající ceně amalgámové výplně, znamená ohromnou zátěž pro veřejné zdravotní pojištění. V současné době za amalgámové výplně hradí přes jednu miliardu korun a my potřebujeme získat úspory, které by se mohly odrazit v cenách ostatní péče,“ řekl prezident ČSK.

Česká stomatologická komora
Česká stomatologická komora