„Tak, aby mohlo dojít k úspoře v systému veřejného zdravotního pojištění, by pacient měl hradit celou částku, která se pohybuje v průměru kolem 400 korun,“ řekl Chrz. Podle něj se také uvažuje o úlevách pro pacienty, kteří chodí na pravidelné preventivní prohlídky, tahle myšlenka ale naráží na nedostatek lékařů. Systém postavený pouze na pravidelných preventivních prohlídkách by podle Chrze mohl některé pacienty zaskočit tím, že by se při sebevětší vůli žádné nemohli zúčastnit.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň:
„Ministerstvo zdravotnictví zastává ten názor, že u každého typu léčby by měla být minimálně jedna alternativa, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.“

Studio 6 s Pavlem Chrzem
Studio 6 s Pavlem Chrzem
S6 - 08.02.10
Reportáž Jitky Szászové
V současné době platí pojišťovny za výplň 220 korun, podle propočtů komory jsou reálné náklady kolem 400 korun. Pokud zubař ošetří stejný zub v jednom roce vícekrát, například když pacientovi vypadne plomba, pojišťovna už mu opakované ošetření nezaplatí. Stávající částka se totiž vztahuje na ošetření jednoho zubu v jednom roce.
Na zubní péči jde nyní ročně zhruba osm miliard korun a ročně se v Česku dělá asi 5,5 milionu plomb. „Každá desetikoruna, která by se přidala ke stávající ceně amalgámové výplně, znamená ohromnou zátěž pro veřejné zdravotní pojištění. V současné době za amalgámové výplně hradí přes jednu miliardu korun a my potřebujeme získat úspory, které by se mohly odrazit v cenách ostatní péče,“ řekl prezident ČSK.
