Požár interny v Českých Budějovicích mohla způsobit vadná zářivka

České Budějovice - Příčinu sobotního požáru na interním oddělení českobudějovické nemocnice, při kterém zemřela osmdesátiletá pacientka, pomohou určit odborné expertizy. Hasiči už stanovili dvě vyšetřovací verze, policie jim ale zakázala zveřejnit další podrobnosti. Podle neoficiálních informací mohla požár způsobit vadná zářivka, ze které mohl odpadnout kus rozžhaveného materiálu, nebo závada na elektroinstalaci v liště nad lůžkem pacientky. Vyšetřovatelé na místě zajistili množství stop, jako nejpravděpodobnější verze se jeví právě technická závada. Škoda se odhaduje na 350 tisíc korun. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

„Dnes ráno se uskutečnila soudní pitva, její výsledky budeme znát v následujících dnech,“ uvedla policejní mluvčí Regina Tupá. Dosud tak není jasné, zda žena uhořela, nebo zemřela už před požárem.

Zhruba tři desítky pacientů, které musely opustit své pokoje na interně, zatím zůstávají na jiných odděleních. „Interní oddělení se vrátí do běžného provozu během deseti, nejpozději 14 dnů,“ dodal mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Požár vypukl v sobotu po 19:30 v pokoji ve třetím patře interny, personál našel lůžko pacientky v plamenech, ženě se už nedalo pomoci. Pacientka nebyla napojena na žádných přístrojích. Na oheň personál upozornilo požární čidlo, sestrám se z hořícího pokoje podařilo evakuovat jednu ženu.