Plzeňská práva může řešit místní soud, rozhodl NSS

Brno - Krajský soud v Plzni může podle Nejvyššího správního soudu (NSS) za dodržení určitých podmínek řešit případy, které souvisejí s Fakultou právnickou Západočeské univerzity (ZČU). Vyplývá to z rozhodnutí, které se týká neúspěšného uchazeče o studium v Plzni. Vedení krajského soudu navrhlo NSS, aby případ delegoval do Českých Budějovic. Někteří soudci z Plzně totiž na právnické fakultě učí. NSS návrhu nevyhověl, podle jeho výnosu je v Plzni dostatek soudců, kteří mohou složit nestranný senát. Ti, kteří mají přímé vazby na fakultu, by ovšem podobné případy řešit neměli.

U Nejvyššího správního soudu nyní leží ještě šest nerozhodnutých návrhů na delegaci kauz, které přímo souvisí s velkým skandálem na plzeňských právech. Jde o žaloby, které podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Napadla jimi rozhodnutí, jimiž Západočeská univerzita studentům uznala diplomy ze Zakarpatské státní univerzity na Ukrajině.

Návrh na delegaci těchto žalob do jiného města podal plzeňský krajský soud. „My jsme se dostali do situace, kdy byla zpochybněna naše objektivita obecně. Navíc přispěla i mediální atmosféra. Obojí bylo důvodem k tomu, že jednotliví soudci, kteří žaloby řeší, navrhli, zda by nebylo vhodné, aby věc projednával jiný soud,“ uvedl nedávno v Mladé frontě Dnes místopředseda soudu Václav Roučka.