Analýza VŠE útočí na akreditační komisi

Praha - Experti z Vysoké školy ekonomické (VŠE) doporučují akreditační komisi (AK) postup, který ještě není uzákoněný. V analýze, kde obviňují komisi z kupčení s tituly, kritizují třeba to, že komise uděluje akreditace pro každý jednotlivý obor. Přitom postup, kdy by se akreditace dávala rovnou celé univerzitě nebo fakultě, je podle vyjádření předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové součástí teprve chystané reformy o vysokých školách. Obvinění přitom přišlo jen dva měsíce předtím, než bude vláda projednávat obměnu třetiny členů komise.

Analýzu zpracovali odborníci z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) pod vedením děkana Jiřího Schwarze. Na stejné univerzitě, ovšem na Fakultě mezinárodních vztahů, přitom působí i Dvořáková. Autorům analýzy se nelíbí třeba také to, že akreditační komise pracuje nezávisle na vládě nebo ministerstvu školství. „V praxi to znamená, že AK se ze svých rozhodnutí nikomu nezodpovídá a může rozhodovat i v rozporu se záměry vlády,“ stojí v analýze. Zástupci komise se ale brání, jejich nezávislost je prý součástí mezinárodních úmluv a také základní podmínkou pro mezinárodní uznávání jimi udělených akreditací.

Odborníci z Národohospodářské fakulty kritizují třeba i to, že rozhodnutí o jedné akreditaci trvalo komisi v přepočtu pouhé tři minuty. Dvořáková ale považuje přepočítávání rychlosti jejich rozhodování za zavádějící. U stovek oborů se prý třeba akreditace prodlužovaly jen na dostudování nynějších studentů. Kritika se na akreditační komisi snesla jen dva měsíce předtím, než bude vláda rozhodovat o obměně třetiny členů komise, mandát končí i Dvořákové. Mohla by však jako předsedkyně nastoupit druhé funkční období. Členy komise navrhuje třeba Rada vysokých škol nebo Česká konference rektorů.