Vláda se chce na D11 s Havránkovou dohodnout

Praha - Vláda se přiklonila k dohodě se statkářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky potřebuje pro dostavbu dálnice D11 u Hradce Králové. Farmářce stát nabídne výměnu tří hektarů jejích pozemků za jiné tři hektary a do dlouhodobého pronájmu dalších 130 hektarů. Příslušné smlouvy musí být ale kabinetu předložené do 23. dubna, jinak zahájí kroky k vyvlastnění.

Ministři dnes měli na stole obě varianty dalšího postupu, tedy dohodu s Havránkovou i vyvlastnění. Pokusit se ještě o dohodu podle Fischera kabinet musel. „Vláda schválila harmonogram, ale pokud se dohoda nepodaří, zahájíme proces s uplatněním zákona o vyvlastnění,“ uvedl na brífinku po jednání vlády premiér Jan Fischer. Ministerstvo dopravy a ministerstvo zemědělství mají nyní za úkol pro výměnu a pronájem pozemků připravit smlouvy.

Ekonomičtí ministři již v prosinci na své poradě podpořili návrh, podle kterého by měl stát získat od Havránkové pouze tři hektary místo původně plánovaných deseti. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž posunulo dálniční sjezd asi o kilometr dál. Havránková by dostala pozemky v sousedství.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Stát se není schopen dohodnout několik let

V roce 2008 se několikrát zdálo, že patnáctiletý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka v říjnu doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Přístup státu k jednání s farmářkou kritizoval nedávno královéhradecký primátor Otakar Divíšek. Podle něj se o aktuálních návrzích Havránková dozvídá pouze z novin. Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky.

Sjezd u Nového Města u Chlumce nad Cidlinou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24