Farmářka souhlasí s principy převodu pozemků pro D11

Hradec Králové - Rodina farmářky Ludmily Havránkové souhlasí s principy řešení, kterým by stát měl získat pozemky nutné pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Farmářce stát nabídne výměnu tří hektarů jejích pozemků za jiné tři hektary a do dlouhodobého pronájmu dalších 130 hektarů. S řešením v pondělí souhlasila vláda. Příslušné smlouvy by podle premiéra Jana Fischera měly být vládě předložené do 23. dubna, jinak stát zahájí kroky k vyvlastnění. Na jejich přípravě mají pracovat ministerstva dopravy a zemědělství.

„Shodli jsme se na principech, podle nichž ministři dopravy a zemědělství připraví návrhy příslušných smluv,“ prohlásil premiér. Podle právníka farmářky Pavla Černohouse nyní bude výsledek záležet na jednáních o konkrétní podobě smluv. Připomněl, že v minulosti se už o smlouvách k jiným způsobům řešení dvakrát jednalo, ale stát si to vždy rozmyslel. „Paní Havránková vítá, že vláda schválila principy možné směny získání pozemků pro stavbu dálnice D11, a doufá, že i následná jednání o konkrétní podobě smluv proběhnou bez větších komplikací,“ uvedl pro ČT Černohous.

Vládní zmocněnec pro dostavbu dálnice D11 Ivo Toman:

„Že bude vstřícná k investorovi během výstavby, podmiňuje (Ludmila Havránková) tím, že chce 130 hektarů do pronájmu, aby mohla hospodařit.“

Video Rozhovor s Pavlem Černohousem
video

Rozhovor s Pavlem Černohousem

Rozhovor s Pavlem Černohousem

Z 15, 9.2.2010

Reportáž Vlastimila Weinera

Ekonomičtí ministři už v prosinci na své poradě podpořili návrh, podle kterého by měl stát získat od Havránkové pouze tři hektary místo původně plánovaných deseti. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž posunulo dálniční sjezd asi o kilometr dál. Havránková by dostala pozemky v sousedství.

D11 skončila v roce 2006 tři kilometry před Hradcem Králové

V roce 2008 se několikrát zdálo, že patnáctiletý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka v říjnu doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Právníci z Ústavu státu a práva ale tehdy varovali, že taková směna není v souladu se zákony. Stát nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Chybějící úsek dálnice D11
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24