Na Osoblažsku se nedaří zprovoznit úzkokolejku

Třemešná ve Slezsku (Bruntálsko) - Po přívalech sněhu zůstává stále neprůjezdná železniční trať mezi Třemešnou ve Slezsku a Osoblahou na Bruntálsku, nedaří se ji zprovoznit kvůli její úzkorozchodné koleji. Správa železniční dopravní cesty tam nemůže používat svou techniku na odklízení sněhu, která jezdí pouze na standardních tratích. Železničáři proto musejí sníh odklízet z tratě ručně. Předpokládají, že by úsek mohli zprovoznit tento týden, pokud ovšem znovu nezačne sněžit, informoval o tom mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

„Jde o úzkorozchodnou trať, kde nejde použít klasická technologie na její zprovoznění. Mechanizace, kterou standardně používáme na tratě, je určena na standardní rozchod kolejí. Proto to trvá delší dobu,“ řekl Halla. Podle něho by se jim nevyplatilo kupovat techniku pouze na tuto úzkokolejnou trať, kterou provozují jako jedinou v republice.

Zatím Správa železniční dopravní cesty počítá, že trať na Osoblažsku, kde nyní jezdí náhradní autobusová doprava, zprovozní tento týden. „Kdyby začalo znovu sněžit, tak se to může ale změnit,“ doplnil Halla.