Obhájce pedofilního vraha Nováka požádal o vyškrtnutí z řad advokátů

Praha - Obhájce Rudolf Fori, který zastupoval na doživotí odsouzeného Antonína Nováka, vraha devítiletého chlapce, byl vyškrtnut ze seznamu advokátů. Podle mluvčí České advokátní komory (ČAK) Ivy Chaloupkové Fori o vyškrtnutí z řad obhájců sám požádal. Profesní sdružení advokátů vedlo již od srpna s právníkem kárné řízení kvůli výrokům, které na adresu svého klienta při procesu pronesl.

Fori novinářům loni v únoru řekl, že by podle jeho názoru měl Novák, tehdy souzený královéhradeckým soudem za vraždu a znásilnění chlapce, dostat trest smrti, pokud by bylo možné ho udělit. Vzápětí uvedl, že novináři jeho slova zkreslili a že nic takového neřekl. Podle ČAK ale nechránil práva a oprávněné zájmy obžalovaného a kontrolní rada profesního sdružení na něj v srpnu podala kárnou žalobu.

Mluvčí ČAK Iva Chaloupková:

0„Advokát musí za každých okolností hledat polehčující okolnosti pro klienta, byť se s ním lidsky i právně neztotožňuje, tedy s jeho činem, který spáchal, nebo s pohnutkami, které ho k němu vedly.“

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Komora Foriho kárně obvinila z porušení Novákových práv. Zároveň uvedla, že „nejednal svědomitě a porušil povinnost mlčenlivosti, když jako obhájce poskytl rozhovory, v nichž se distancoval od obhajoby svého klienta způsobem pro advokáta nepřípustným“. Kárné řízení bylo ale nakonec kvůli Foriho žádosti o vyškrtnutí ze seznamu advokátů zastaveno. V případě, že by ho kárný senát uznal vinným, mohl mu udělit napomenutí či pokutu nebo ho potrestat dočasným či trvalým zákazem činnosti.

Foriho výroky na adresu Nováka:

„V případě, kdyby existoval trest smrti, tak věřím, že dostane trest smrti. To je můj názor.“

„Já jsem to myslel úplně jinak. Nikdy jsem neřekl, že bych mu dal trest smrti. A ani bych si to nedovolil.“

Třiačtyřicetiletý Slovák se k vraždě i znásilnění chlapce z Havlíčkova Brodu přiznal. Následně dostal doživotní vězení. Fori ale ještě předtím uvedl, že jeho klient očekává výjimečný či mimořádný trest. Novákova situace byla podle něj beznadějná, protože znalci dospěli k závěru, že jeho zařazení zpět do společnosti není možné.


Devítiletý chlapec byl nezvěstný od 4. května 2008, jeho tělo policie objevila až na začátku června a o několik dní později obvinila z vraždy Nováka. Ten podle obžaloby chlapce vylákal na ubytovnu, kde jej znásilnil. Poté mu slíbil, že ho odvede domů, namísto toho však hocha zavedl do lesa, kde ho uškrtil. Slovák byl už dříve několikrát odsouzen za pohlavní zneužívání, naposledy v roce 2000. Po čtyřech letech byl propuštěn s tím, že mu byla uložena ochranná léčba. Naposledy se prý ke svému lékaři dostavil v srpnu 2007.