Senátor Štětina pomáhá ukrývat Gruzínce bez azylu

Praha - Senátor Jaromír Štětina pomáhá v ČR skrývat gruzínského občana Timura Borčašviliho, který nedostal azyl a měl kvůli tomu republiku do neděle opustit. Senátor má za to, že se ministerstvo vnitra snaží zabránit muži, aby se mohl u soudu osobně bránit proti rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky. Podezírá ministerstvo, že nepostupovalo správně. Podle vnitra však může Gruzínec požádat o azyl znovu, a být tak po dobu azylového řízení v Česku legálně.

Borčašvili byl podle Štětiny dříve spolupracovníkem bývalého čečenského prezidenta Aslana Maschadova. „Vzal jsem pana Timura Borčašviliho pod ochranu ve stavu krajní nouze ve smyslu trestního zákoníku. Mám k tomu velmi vážnou pohnutku, chci Timuru Borčašvilimu zachránit život,“ uvedl Štětina. Borčašviliho návrat do Gruzie by znamenal bezprostřední ohrožení jeho života „ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska (Ramzana) Kadyrova“, míní senátor, který se dění v oblasti dlouhodobě věnuje.

Mluvčí ministerstva Hana Malá:

„Pokud bychom vyšli z popisovaného případu, není pravdou, že žadatel nemá žádnou další možnost, jak svou situaci řešit… Může o azyl požádat znovu, a tím legalizovat svůj pobyt v Česku. Jsme přesvědčeni, že o tom každý potenciální žadatel o azyl ví.“

Jedině soud může podle senátora rozhodnout, zda bylo odmítnutí azylu Borčašvilimu v souladu se zákonem. Cizinecká policie však ve spolupráci s odborem azylové politiky odmítla vízum gruzínskému občanovi čečenské národnosti prodloužit do doby jednání soudu. Termín soud ale zatím nestanovil, uvedl Štětina. Odvolal se přitom na stanovisko ministra vnitra Martina Peciny, že je třeba pro řešení otázky azylu vyčkat soudního rozhodnutí.

Ministerstvo chce zakrýt své pochybení

Senátor se proto domnívá, že se odbor azylové politiky snaží zabránit účasti Borčašviliho u soudního jednání, a „skrýt tak procesní závady, jichž se dopustil“. Borčašvili podle Štětiny žádal v Česku o azyl dvakrát, poprvé před třemi lety, podruhé loni. Proti zamítavému rozhodnutí se odvolal k soudu loni v červenci. Podrobnosti k případu chce senátor zveřejnit ve čtvrtek za účasti Anzora Maschadova, syna bývalého čečenského prezidenta a později vůdce protiruských povstalců.

Aslan Maschadov byl zabit v březnu 2005 při přestřelce s ruskými jednotkami, jejíž okolnosti nebyly dosud plně objasněny. Ruská strana jej označovala za vůdce teroristů a v boji proti nim se podle ruských humanitárních organizací často uchylovala i k únosům jeho příbuzných. Anzor Maschadov kvůli tomu nyní žije v Norsku.