Řecko se na 24 hodin odřízne od světa

Atény – Řečtí státní zaměstnanci se bouří. Nelíbí se jim vládní plán rozpočtových úspor, jehož součástí je zmrazení mezd ve veřejném sektoru a omezení prémií a příplatků. Na středu chystají čtyřiadvacetihodinovou stávku, která ochromí nejen úřady, ale i nemocnice a školy. K protestu se připojí i řídící letového provozu, na celý den se tak zastaví letecká doprava mezi Řeckem a zbytkem světa. Vláda se ale nevzdává, ještě dnes přispěchala s plánem na reformu penzí.

Řecko se musí otáčet. Evropská unie na něj totiž tlačí, aby do roku 2013 srazilo rozpočtový schodek z loňských 12,7 procenta na 3 procenta, což po něm žádají regule Evropské unie. Bez škrtů a šetření se to ale neobejde. Mzdy ve veřejném sektoru proto klesnou až o 5,5 procenta. Vláda nicméně chce dopad mzdových škrtů kompenzovat nižšími daňovými sazbami na nízké a střední příjmy. Podle ministra financí Jorgose Papakonstatina nemá stát jinou možnost, od roku 2001 se totiž objem mzdových prostředků zvýšil o 88 procent, což několikanásobně překonalo růst řecké ekonomiky.

Odborářům se ovšem plány kabinetu nelíbí. Svaz AREDY, který hájí práva zaměstnanců řeckého veřejného sektoru, naopak požaduje zvýšení mezd zaměstnanců veřejného sektoru, vytváření dalších pracovních míst a podstatné změny daňového systému. Vyhrožuje také, že v případě příliš tvrdých vládních opatření proti rozpočtové krizi podnikne další stávkové akce a připojí se ke stávce zaměstnanců soukromého sektoru plánované na 24. února.

Řecká stávka se dotkne i Česka

0Kvůli stávce na řízení letového provozu už musely svůj středeční let do Atén zrušit i České aerolinie. „Po skončení protestu nasadíme na linku větší letadlo, abychom mohli přepravit všechny cestující,“ informovala mluvčí aerolinek Hana Hejsková. V případě, že cestujícím nebude nový termín odletu vyhovovat, vrátí ČSA zákazníkům peníze za letenku.


Řecký kabinet přispěchal s důchodovou reformou

Řecká vláda ale nehodlá ani tváří v tvář stávce ustoupit. Dnes zveřejnila rovněž svoji představu o důchodové reformě, která je pro Řecko nezbytná, jinak by její penzijní systém podle odborníků v následujících 15 letech zcela zkolaboval. Věk odchodu do důchodu má vzrůst do roku 2015 z 61 na 63 let. Znemožnit se má také předčasný odchod do penze.

„Tato reforma není jen záplatování, ona kompletně renovuje celý systém tak, aby byl v následujících dekádách životaschopný,“ prohlásil řecký ministr práce Andreas Loverdos.

Řecko čelí reálné hrozbě státního bankrotu. Pod tlakem Evropské unie vypracovalo plán úspor, které ho mají vytáhnout z krize předlužených veřejných financí. Pod tři procenta chtějí Řekové rozpočtový deficit dostat ještě dřív, než to po nich žádá unie. Už v roce 2012 by měl klesnout na 2,8 procenta.