Verdikt o budoucnosti Dělnické strany padne 17. února

Brno - Rozhodnutí o budoucnosti krajně pravicové Dělnické strany (DS) padne 17. února. Nejvyšší správní soud svolal jednání, na kterém vyhlásí, jak rozhodl o vládním návrhu na rozpuštění strany. V řízení o Dělnické straně již skončilo dokazování a padly závěrečné návrhy. Odročené jednání je nařízeno pouze za účelem vyhlášení rozsudku, potvrdil mluvčí soudu František Emmert.

Na závěr lednového čtyřdenního jednání advokát vlády Tomáš Sokol uvedl, že provedené důkazy prokázaly důvodnost návrhu na rozpuštění strany. DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí. Sokol zdůraznil například fotografie, na kterých členové DS hajlují, případně jsou zachyceni se známými neonacisty.

Předseda DS Tomáš Vandas v závěrečné řeči označil proces za politický. Vláda prý návrh podala kvůli vzrůstající popularitě DS. Důkazy o protiprávní činnosti Dělnické strany chybí, uvedl Vandas. Šéf DS u soudu také naznačil možnost, že stranické akce, které se zvrhly v násilí, možná cíleně narušili agenti. Chtěli tak prý stranu diskreditovat. Podle Vandase Dělnická strana nijak nenavazuje na hitlerovský nacionální socialismus.

Vandas v Brně mimo jiné uvedl, že spor s vládou může Dělnické straně pomoci, ať už dopadne jakkoliv. Proces totiž stranu zviditelňuje. Proti případnému rozpuštění se strana může bránit ústavní stížností. Členové také mohou přejít do jiného subjektu, například spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti. „Voleb se zúčastníme každopádně,“ uvedl Vandas.