Zelení ministři ve vládě zůstanou, výhrady ale trvají

Praha - Ministři za Stranu zelených zatím ve vládě zůstávají, ačkoli jejich výhrady k některým krátkodobým opatřením proti krizi trvají. Předseda zelených Ondřej Liška po schůzce s premiérem Janem Fischerem řekl, že ho ministerský předseda ujistil, že projekty rozšíření Temelína i modernizace elektrárny Prunéřov II projdou standardním posuzováním vlivů na životní prostředí, kde bude mít slovo i ministr životního prostředí Jan Dusík. 

Stavba jezů na Labi, dokončení jaderné elektrárny Temelín nebo rekonstrukce uhelné elektrárny Prunéřov, to je jen několik z 38 bodů, které zelení kritizují. „V posledním dechu této vlády se tam prosazují bezprecedentně projekty, které jsou škodlivé, předražené a nejsou ničím jiným než plýtváním. Rozhodně nejsou tím, za co se vydávají ve vládních dokumentech,“ uvedl Liška. Rozhovor s premiérem ale podle něj rozptýlil jakékoliv pochybnosti zelených o tom, že by pondělní usnesení vlády jakýmkoliv způsobem omezovalo kompetence příslušných resortů. 

Jan Fischer:

„Není skutečně možné, aby postoj vlády pro některé ministry platil a pro některé nikoliv. Současně beru na vědomí, že všichni ministři budou ve vládě postupovat v rámci svých kompetencí.“

Video Brífink Ondřeje Lišky a Jana Fischera
video

Brífink Ondřeje Lišky a Jana Fischera

Fischer dnes Lišku i Dusíka požádal, aby skončili s prohlášeními, podle nichž jejich ministři nebudou plnit zadané úkoly. Liška už dříve uvedl, že kabinet podlehl průmyslové lobby. Ještě před jednáním s premiérem proto varoval, že ministři, které do úřednické vlády zelení nominovali, nebudou úkoly vyplývající z vládních protikrizových návrhů plnit. Straně vadil i zákaz ministru životního prostředí předkládat zákon o ochraně ovzduší. Dusík proto v pondělí řekl, že nebude na usnesení vlády při svém rozhodování dbát. Ministr bude nakonec v přípravě zákona pokračovat. „Bude na vládě, jestli se s ním ztotožní, nebo ne,“ dodal. Případný spor, zda je zákon v rozporu s pondělním postupem vlády, se podle Lišky přesouvá až na chvíli, kdy bude mít vláda normu na stole.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb a ministr životního prostředí Jan Dusík byli jediní, kteří pro vládní strategii ústupu nezvedli ruku. Premiér Fischer jejich rozhodnutí okomentoval slovy: „Oba ministři vyslovili tím hlasováním nesouhlas s dokumentem, zbytek vlády hlasoval pro. Není vyloučeno, že toto rozhodnutí vlády bude mít nějaké politické konsekvence.“